Yaşam Elekleri İle Görmeyenlere Renk Olacaklar

0

Tam üç yıl önceydi. Çok sevgili arkadaşım Burçay’ın salonunun duvarında görmüştüm, un eleği üzerine iplik ile yapılmış o güzel resmi. Benan Bilek diye biri yapıyor demişti. O kadar hoşuma gitmişti ki, ben olsam ne işlerdim diye düşünmüştüm hatta. Geçen yıl Toronto’da yaşarken Armağan, Torlak Çiftliği’nde Benan Bilek ile Yaşam Elekleri Atölyelerine yer verdi. Resmen uzaklardan gıpta ile izledim. Tam benlik bir uğraştı, el işi, renkler, kadın kadına sohbet, çiftlik…

Armağan Portakal ve Benan Bilek’in bir yıl boyunca ayda bir buluşma ile düzenledikleri atölyeye onlarca kadın katıldı, üstelik sadece İzmirli değil İstanbul, Kayseri, Balıkesir, Muğla ve Denizli’den katılan kadınlar, hepsi de harika işler çıkardı. Ve işte şimdi Yaşam Elekleri Atölyelerinde mutlu son…

İşledikleri elekleri bağışlayan 31 kadın, toplam 49 eleği merkezi İzmir’de olan  (TÜRGÖK)Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın Kabartma Baskılı Kitaplar projesi için sergiliyorlar. 1 Aralık Cumartesi günü saat 17.00’de açılacak sergi 5 Aralık gününe kadar İzmir Kültürpark Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. TÜRGÖK’ü hatırlayacaksınız, İMZA BEN kitabımızın da telif gelirini bağışlamıştık ve aynı zamanda sesli kitap yapmıştık.

Başkanı Tülay Yazgan hayatımda çok özel yeri olan, bu dünyaya iyilik için gelmiş çok özel bir insandır. Armağan, Benan ve Tülay Abla’nın bir arada olduğu bir projenin başarısı zaten tartışılamaz hele bir de güzel kadınlar onlara eşlik ediyorsa.

Her atölyenin başlangıcında Benan Bilek’in “Bu elekler herkesin kendi yaşamından süzdüğü görüntüler ve renklerle esere dönüşecek.  Onlar sizin yaşam elekleriniz; bu nedenle her biri farklı enerjiler taşıyacak. Siz sadece özgürce işleyin” sözleriyle iplik ve elekleri buluşturan katılımcılar muhteşem ürünlere imza atmışlar. Sergilenecek eleklerde simgeler ve sevgiler bir arada. Katılımcıların bazıları kendi evlerini, yaşam alanları resmederken, kimisi de eleğine hayallerini aktarmış. Sonunda deniz dibi görüntülerinden mandalalara, göl kıyısından balkonları çiçekli evlere, baykuşlara, flamingolara kadar rengarenk elekler ortaya çıkmış.

Asuman Kaftan, Ayla Demiray, Ayşın Aksu, Banu Yüksel, Bernev Atlıer, Cahide Deniz, Dilek Ihlamur, Faika Evrim Uysal, Fatma Eken, Figen Baran Akın, Firdevs Kırman, Handan Küçükören, Hande Kahraman, Hayal Vanlıoğlu, Hülya Yetiş, İnci Tüfekçi, Meltem Tanfer, Mine Tezcan, Mukaddes Başkaya, Nurgül Iğdır Çakar, Özay Zorlu, Özlem Ulus, Sabahat Poyraz, Selmin Çıray, Sevilay Soysal, Sevilay Suyabatmaz, Sibel Akçil, Zehra Akbaş, Zerrin İlker, Zerrin Karabey, Zeynep Karagöl’ün sevgi, umut ve paylaşımı işledikleri eleklerinde siz de kendi renklerinizi bulacaksınız.

Haydi İzmir, İzmir’den geçenler, sırf bu sergi için İzmir’e gidecekler, güzel fotoğraflarınızı, yorumlarınızı bekliyorum sergi ile ilgili, bende de çok selam götürün. 1 Aralık Cumartesi 17:00’de açılış, Kültürpark Sanat Galerisi’nde, sonra haberim yoktu olmasın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz