Yavaş Ebeveynlik 2

3

Başım ne zaman sıkışsa, kızımın çocukluk-ergenlik sorunlarıyla ilgili bir şey yaşasam hemen onu ararım, canım arkadaşım uzman psikolog Pınar Mermer. Sakinleştirici tarzı, yaşamıyla söylemlerinin uyum içinde olması ona olan güvenimi daha da arttırmıştır her zaman. Pınar’ın ilk kitabı Yavaş Ebeveynlik 1’i bir çırpıda okumuştum ve çok da faydalanmıştım. Şimdi Yavaş Ebeveynlik 2 raflarda.

Pınar’ın ilk bebeği Uzay’a hamile kalması ile başlayan kaygıları ve mükemmeliyetçi yanıyla nasıl başa çıkmaya çalıştığını, danışanlarının mutsuzluk nedenlerini slowly-life felsefesine dayanarak Yavaş Ebeveynlik kitabında kaleme almış ve okurlarının beğenisini kazanmıştı. Pınar, ikinci bebeği Mercan ile ebeveynlik yolculuğuna devam ederken deneyimlediklerini kaleme almaya devam etmiş ve ikinci kitabında farkındalıkla kendini iyileştirme konusuna vurgu yapmış. Ruh sağlığı yerinde çocuklar yetiştirmek için önce ruh sağlığı yerinde ebeveynler olmak gerektiğini belirtmiş. Ve tabii yavaşlamak gerektiğini…

yavaş ebeveynlik 2

Kendiyle kavga eden, kendine küsmüş bir insan nasıl öğretir çocuğuna kendini olduğu gibi sevmeyi?

Ruh sağlığı yerinde çocuklar yetiştirmek için bebeğin anne karnındaki yolculuğundan başlayan sürecin öneminin farkında olmak gerekiyor. Ebeveynlik yolculuğu işte orada başlıyor…Ama aynı anda kaygılar…

-Çocuğumu sık sık eleştiriyor, onun zayıflıkları üzerinde mi duruyorum, yoksa güçlü taraflarını görüp takdir mi ediyorum?

– Çocuğumun hatalarını görme eğilimim mi var yoksa doğru yaptıkları üzerinde mi duruyorum?

-İyi ve kötü yaptığı herşeyi kendisi için yaptığını ona fark ettiriyor muyum?

– Çocuğuma gerçek dünyada ihtiyacı olarak gerekli eğitim, bilgi, stres yönetimi becerilerini verebiliyor muyum?

– Onu korumaya çalışıp yardım etmeye çalışırken acaba ona, “Bunu sen yapamazsın” mesajı mı veriyorum?

Siz de bu sorular arasında boğuluyorsanız, aslında farkındalık başlamıştır. Şimdi, ebeveyn olarak kendinizi suçlu hissetmenize neden olan aşırıcı yaklaşımları bırakmaya, kendinizle kavganızı sona erdirmeye hazır mısınız? Kendisiyle kavga eden, kendine küsmüş bir insan nasıl öğretir çocuğuna kendini olduğu gibi sevmeyi?

Her şeyden önemlisi kendimize niye bu kadar yükleniyoruz? Duralım, yavaşlayalım, fark edelim!

Altın Kitaplar’dan çıkan bu kitap fark etmek için çok faydalı sevgili okur.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz