Yeldeğirmeni Sanat’ta Macar Filmleri

0

Bu aralar farklı ne izleyelim diyorsanız  Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat’da Macar Filmleri Günleri sürüyor. Macaristan Kültür Merkezi ortaklığı ile gerçekleşen filmler her pazartesi Yeldeğirmeni Sanat’ta izlenebilir.

Macar sinemasının en iyi örneklerinin izleyici ile buluşacağı filmler şöyle:

Bern Elçisi/ Yönetmen Attila Szász /05 Aralık 20:00

İmre Nagy ve yandaşlarının idamından tam iki ay sonra Macar Halk Cumhuriyeti’nin Bern Büyükelçiliğine karşı iki Macar muhacir silahlı saldırıda bulundu. Saldırının sebebi belirsiz, ama Macar Büyükelçi’nin rehine alınmasıyla, yerel gazetelere göre Sándor Nagy ve Endre Papp İsviçre’deki Macar komünist ajanların belgelerini ele geçirmek istediler. Bazı kaynaklara göre, saldırganların amacı misillemelere karşı protesto, uyarıcı ve belirtici bir eylem gerçekleştirmekti. Hedeflerine ulaştılar, ve yurtdışındaki basın haftalarca konuyu – ve böylece bastırılan ihtilalin konusunu da – gündemde tuttu, çünkü konuyla uluslararası siyaset, diplomasi yanı sıra yerel dergiler de bir çok kez ilgilendi.

Zafer Çocukları / Krisztina Goda /12 Aralık 20:00

1956, soğuk savaş tüm şiddetiyle sürmektedir. Macaristan Sovyet İmparatorluğu’nun hükmündedir. Ama aynı zamanda da bir süper güçtür, Milli su topu takımı yenilmezliğini sürdürüyor. Komunist hareketler Macaristan halkının günlük yaşantısını kötü yönde etkilerken, takımın yıldız atletleri ulusun patlayan kahramanlarıydı. Onlar günümüz rock starları gibi ceplerinde para şıngırtıları ve her birinin kolunda güzel bir kızla yaşamaktaydılar.

Sınav/ Péter Bergendy /19 Aralık 20:00

24 Aralık 1957. Karmaşık Ekim olaylarından sonra Milli Güvenlik Bölümü’nün gelecekte güvenebileceği ajanlarını tespit etmesi gerekiyor, böylece sisteme sadık olmalarını teker teker denetliyor. Güzel bir kariyer beklentisi olan András Jung (Zsolt Nagy) memurun sınavı Noel günü gerçekleşiyor. Sevdiği üstadı olan Pál Markó’nun (János Kulka) karşıdaki binanın bir penceresinden kedisinin her adımını ve sözünü takip edip değerlendiği hakkında kuşkusu bile yok. András bunu bilse, galiba komplo dairesinde şimdiye kadar herkesten gizlediği sevgilisiyle, Éva ile (Gabriella Hámori) buluşmak için de bu günü seçmezdi, ayrıca kendisine emanet edilen ajan listesini saklamakla da daha başarılı olurdu. Ne var ki liste kayboluyor ve András Éva’nın kendisinden sakladığı kişiliğini öğreniyor.

Özgürlük Uçuşu / Péter Fazerkas/ 26 Aralık 20:00

1956 yaz aylarında, ihtilalin başlamasından üç ay önce, üç kararlı genç, kaçmanın hiçte alışıldık olmayan bir yolunu seçip Budapeşte – Szombathely seferini kaçırıp, güvertedeki güvenlikçi amiri tutsak edip uçağı Ingolstadt’ta indirmeyi başarıyor. Bu film bu inanılmaz, ama gerçek hikâyeyi anlatıyor.

yelsanat_30aralik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz