Doğu Anadolu

Toprağı Bol Olsun Sözünün Hikayesini Bintepeler’de Öğrendim

21 Mart 2017

Salihli deyince aklıma Lidyalılar, Lidyalılar deyince Sardes, Sardes deyince de antik kente çok yakın Bintepeler gelecek ve tabii buradaki Tümülüs mezarlar. Tümülüs’ün ne olduğunu bilmeyebilirsiniz ki ben bilmiyordum; bir mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepeciklere verilen ad. Yaklaşık 90 Tümülüs’ün bulunduğu bölge, uzaktan bakıldığında Teletubby’lerin yaşam alanına benziyor yani özenle çizilmiş gibi.

İlk çağda kral ve soyluların mezarları olan bu tepelerin oluşumu çok ilginç ama en önemlisi de Mısır’daki Gize piramitlerinden sonra insan eliyle yapılmış en büyük mezar anıt bunlar ve ülkemizde Salihli ilçesinde. Kaçımız biliyor kaçımız gittik acaba? Burayı görünce kendime gezgin demekten çekinir oldum, o kadar çok yer var ki ülkemizde hala bilmediğimiz, gidip görmediğimiz. Kral Alyattes’e ait en büyük Tümülüs 355 metre çapında, 69 metre yüksekliğinde.

Toprağı Bol Olsun Sözü Nereden Geliyor

Bir Tümülüs’ün yüksekliği, kral ya da soylunun ne kadar sevildiği ile ilgili. Çok sevilen biriyse üzerine çok toprak atılıyormuş, hatta başka şehirlerden avuç avuç, çuval çuval toprak getiriyorlarmış. Hani Toprağı Bol Olsun sözü vardır ya işte buradan geliyor. Anadolu’da ne hikayeler var, insan dinledikçe yaşadığı topraklara daha çok bağlanıyor, daha sağlam basıyor yere.

Salihli-Gölmarmara karayolu üzerinden ulaşılan Bintepeler’in manzarası da oldukça etkileyici. Bir yandan uçsuz bucaksız ovayı izlerken bir yandan gölün silueti karşısında sadece durup sessizliği dinlemek istiyorsunuz.

Siz iyisi mi, bir hafta sonunuzu Salihli’ye ayırın ya da İzmir’e geldiğinizde bir kaçamak yapın ve üzümün, zeytinin, suyun cennetinde hayatınıza hayat katın.

No Comments

Leave a Reply

Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

Lale Celepoğlu

D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com