Doğaya Saygı Ve Sevgide Kusur Etmeyen Golden Key Bördübet

0

Doğanın vahşice katledildiği, yüzlerce yıllık ağaçların dakikalar içinde kesilerek ormanların rant uğruna yok edildiği, bu caniliğe direnen halkın acımasızca cezalandırıldığı günlerde doğanın tüm nimetlerini sevgi ve saygıyla koruyarak, her canlıyı bulunduğu atmosferde en iyi şekilde yaşatmaya çalışarak, gelen tüm misafirlerini de bu bilince istekli olarak dahil eden bir yerdeyim. Her gelişimde babaannemin kilidi telden olup hafifçe kendimize çektiğimizde açılan tahta kapısıyla aynı olan gri boyalı kapısından içeri girdiğim anda huzura kavuştuğum, yeşilin pek çok tonunu, mavinin tüm ışıltısını ve renklerin verdiği o rahatlama hissini bolca depoladığım, Golden Key Bördübet.

İlk geldiğim 2015 yılında otel hakkında yazdığım yazıda “çam ormanları eşliğinde, virajı bol patika yollardan geçip bir hayli yeşillik içinde yapılan yolculuktan sonra” dediğim cümleyi 2023’de maalesef yanıp kül olmuş çam ormanlarının bıraktığı çırılçıplak manzara eşliğinde yapılan yolculuktan sonra, diyerek yazmak çok üzücü. Doğal afetlerin alıp başını gittiği, her yerin alev alev yandığı zamanlarda ülkemiz de bu felaketlerden nasibini fazlasıyla aldı, almaya da devam ediyor. İşte Golden Key Bördübet hakkında bir kez daha yazma isteğim günlerdir Akbelen’de kesilen ağaçları, yaşanan kavgaları, halkın ve özellikle de kadınların direnişini uzaktan, bu doğa cenneti içinde, esintili bir köşede içim içimi yiyerek izlemekten dolayı. Bir tarafta tek bir ağaca zarar vermeden, doğanın dengesini bozmadan, insanlara özgürlük sağlarken mekanın asıl sahipleri hayvanların rahatça gezmesi, nefes alması için her tür imkanı onların önüne seren, envaiçeşit bitkiyi hem koruyan hem tanıtan bir zihniyet, bir tarafta da para, güç, mevkii için canlıların yaşamını hiçe sayanlar…

Konu gittikçe iç karartıcı hale gelmeden ben size Golden Key Bördübet’i anlatayım daha doğrusu yıllar sonra bir kez daha hatırlatayım sevgili okur. Konakladığımız ağaç ev sayesinde yazmalara doyamadığım bir yaz oldu.

Datça yarımadasının Gökova körfezini kucaklayan, dere ile denizin buluştuğu, Datça’ya yarım saat Marmaris’e yirmi dakika mesafede bulunan bördübet, adını İngilizlerin Birds Bed dediği kuş yatağından alıyor. Sabahları çeşit çeşit kuşların cıvıltılarıyla uyanmanız bundan ötürü.  22 dönümlük arazi içinde yer alan tesiste insandan çok hayvan görmeniz sizi şaşırtabilir çünkü burası açık hava hayvanat bahçesi adeta. Derede yüzen kuğular, kaplumbağalar, balıklar eşliğinde kahvaltınızı ederken, dere kenarında yürüdüğünüz yolda bir tavşan sizi selamlayabilir, akşamüstü salına salına yürüyen tavus kuşu şıklığınızla yarışabilir ya da balkonunuza teklifsiz konabilir.

Sakin bir yaz tatili geçirmek isteyenler ya da iki üç gün inzivaya çekileyim diyenler için ülkede rakibi olmayan tek yer diyebilecek kadar iddialı olduğunu düşündüğüm Golden Key Bördübet, akşam eğlencesi, plaj oyunları, animasyon gibi hareketli bir tatil beklentisi olanlar için kıyısından bile geçilmeyecek bir mekan. Sabah kahvaltısı için organik bahçesinden ellerinizle toplayacağınız domates, biber aktivitesi, yoga alanında ya da spor odasında yapacağınız sabah egzersizleri, sanat galerisinde o sezonki sergiyi gezme faaliyeti dışında Gökova körfezine 360 derece hakim olan Ada 360’da gün batımını izlerken içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

Golden Key Bördübet’te denize gireceğiniz yer konakladığınız ve yemek yediğiniz alandan farklı bir yerde. Bu ilk duyduğunuzda kulağa hoş gelmeyebilir ama bünyeye en iyi gelen şey diyebilirim.  Doğrusu bizim otele ait en hoşumuza giden ve eğlendiğimiz kısım bu. Şaban Kaptan ya da Koray Kaptan’ın kullandığı otele ait tekneyle onlarla sohbet ederek, bisiklet kullanarak ya da yine otele ait kanolardan birini alıp sıkı kol kası desteğiyle bu özel ve şirin adaya ulaşabiliyorsunuz. Bunların her biri size çok maceralı geliyorsa otelin minibüsleri ile klimalı ortamda rahat rahat da yolculuk edebilirsiniz. Yolculuk dediğime bakmayın iki kilometrelik yol bahsettiğim. Bördübet’te deniz nasıl sorusunu pek çok kişi aklından geçiriyor eminim. Ege’nin berrak, çarşaf gibi denizinden çıkmak istemeyenlerdenseniz tam size göre diyebilirim.

Golden Key Bördübet’i çok sevmemin bir nedeni de bana çocukluğumda her yaz gittiğimiz devlet kamplarını hatırlatması. Çalışanları hiç değişmediğinden her yıl gittiğinizde özlem dolu bir kavuşmanın yaşandığı, görüşemediğiniz bir yılda neler olup bittiği, o nasıl, bu ne yaptı, çocuk nereyi kazandı gibi ailenizden biriyle yaptığınız sohbetleri aratmayan ortam ve kendinizi evinizde hissettiren bir misafirperverlik. Konaklama tarihini belirleyene kadar Kudret Bey’le yaptığımız telefon konuşmaları, otele ulaştığımız anda Bağnur, Sibel ve Kudret Bey’le sarılmalarımız, Ferdi’nin hiç değişmeyen nezaketi, Kasım Şef ve Şemsettin Şef’in israfa ortam yaratmayan ölçülü miktarda yemeklerinin lezizliği, Ercan, Melisa, Fırat, Müslüm, Mensure ve adını sayamadığım tüm çalışanların sınırını her zaman koruyan samimiyetleri ve sözde değil özde hizmet anlayışları.

Kavurucu sıcaklarla yaşamaya çalıştığımız, dünya çapında her türlü felaketten fazlasıyla nasibimizi aldığımız, kimsenin kimseye tahammülünün kalmadığı gibi sevgisinin de kırıntılara dönüştüğü şu günlerde kuş tüyünü yastıkta değil çimenlerin üstünde görmemizi sağlayarak yüzümüzde bir gülümseme yaratan Gölden Key Bördübet ve tüm çalışanlarına çok teşekkürler.

Golden Key Bördübet ve Golden Key Kartalkaya yazılarıma renkli alanlara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Golden Key Bördübet 0530.604.55.20

www.bordubet.com.tr

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz