Hande Polat İle Aromaterapi

0

Geçtiğimiz günlerde Sade Arnavutköy’de Hande Polat ile Aromaterapi ve Doğal Cilt Bakımı atölye çalışmasına katıldım. Uzun zamandır bu kadar faydalandığım, ruhuma, zihnime hatta bedenime iyi gelen bir eğitime katılmamıştım. Bedenine niye iyi geldi diyeceksiniz; ben bir yerde uzun süre oturamam, en fazla bir saat, herhalde sürekli anlattığım ve sahnede konuştuğum için olsa gerek. Oysa bu atölyede önce, ağzım bir karış açık hayran hayran dinledim anlatılanları, sonra da uygulama olduğu için hiç ama hiç sıkılmadım. Bedenime durmak öyle iyi gelmiş ki, akşam eve gidince anladım. Hande, atölye dese de benim için bir eğitim oldu diyebilirim.

Aromaterapinin ne olduğundan, ne zaman ortaya çıktığından tutun da odaklandıran, canlandıran her katılımcının kendisine özel yağını yaptığı, yaşlanmayı önleyici cilt bakım kremlerini, toniğini hazırladığı bir gündü. Yanlış okumuyorsun sevgili okur, anti aging krem yaptım. Nasıl zevkli anlatamam, uçucu yağlar, ölçüler, özel su karışımları, mis gibi kokular. Daha önce aromaterapiye merakın var mıydı derseniz, yanıtım hayır olur, gruptaki en bilgisiz katılımcıydım hatta. Öğrenme isteğim vardı ama, doğal beslenme, doğal tedavi yöntemleri son günlerde ilgimi çektiğinden özellikle kızımın bazı sıkıntılarını yine doğal yollarla gidermeyi denemek istediğimden bugünü özellikle istemiştim.

Ayrıca eşimin baş ağrılarına, babamın ayağında sürekli çıkan mantarına, teyzemin dökülen saçlarına, sivilcelerime, seminerlerim sonrası dinmeyen kas ağrılarıma doğal yöntemlerle çözüm bulsam fena mı olur dedim ve Sade Arnavutköy’ün kapısını çaldım. Çok farklı işlere imza atan Arnavutköy’deki bu sıcacık mekandan daha önce bahsetmiştim, tekrar okumak için TIK TIK.

Bitkiler hayatım, kardeşim ise Dünya’mdır diyen Hande Polat aynı zamanda Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Federasyonu genel başkan yardımcısı.  Ürünlerin nerede ve nasıl kullanılacağını bilen, masanın her tarafında deneyim sahibi tam bir uzman. Acıbadem ve Suadiye’deki Bitki Dünyası adlı aktarında aynı zamanda kendi ürünlerini de tüketici ile buluşturan Hande’nin iletişim yeteneği bence başarısının altındaki en büyük özelliklerinden. Tane tane, açıklayıcı ve karşısındakinin tam da anlayacağı şekilde konuştuğu için, hah işte tam da beni anlayan biri, diyorsunuz.

Hande Polat’ın Sade Arnavutköy’deki bu ve farklı atölyeleri devam edecek. Ben yaz için bakım kremleri ve güneş yağları seminerini özellikle bekliyorum. Siz de meraklıysanız bu konulara Hande’nin ve Sade Arnavutköy’ün instagram hesaplarını takip edebilirsiniz. Nisan ayındaki ilk atölye 10 Nisan’da.

Yazıma son vermeden önce size Hande’den öğrendiğim birkaç tüyoyu vereyim;

  • Uçucu yağ alırken (lavanta, nane, okaliptüs, çay ağacı, kekik yağı, papatya gibi) bu yağlar ısı, ışık, nemden etkilendiği için opal mavi ya da amber renkli koyu renk şişeleri tercih edin. İçinde damlalığı olan uçucu yağ şişelerinden almayın.
  • Sabit yağ alırken (argan, susam yağı, çörek otu yağı, badem yağı gibi) üzerinde soğuk press, cold press, soğuk sıkma yazısı olduğuna dikkat edin.
  • Hiçbir uçucu yağı – özel bir durum yoksa- direkt vücuda uygulamayın.
  • Her yağ herkese uymaz, uzman bir kişiye sormadan kullanmayın.
  • Okaliptüs yağını asla banyoda kullanmayın, toksik etki yapabiliyor. Özellikle astım hastaları dikkat!
  • 4 yaş altı çocuklarda çok fazla uçucu yağ kullanmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz