Remote İstanbul

0

Beykoz Kundura Fabrikası’nı sekiz yıl önce yazmıştım. O zamanlar keşke şunlar da olsa dediğim çoğu şeyin bugün hayata geçmiş olması ve benim bu yenilikleri yazıyor olmam müthiş bir duygu. İstanbul’da yaz aylarının vazgeçilmez etkinliklerinden olan Bir Yaz Gecesi Festivali’nden tutun da uzun yıllardır film ve dizi platosu olarak hizmet veren Beykoz Kundura, sadece filmlerin üretildiği değil, aynı zamanda izleyicisiyle de buluştuğu bir kültür sanat alanına dönüştü. Kısacası eskiden deri ve ayakkabının üretildiği Beykoz Kundura’da artık kültür ve sanat da üretiliyor.

Remote İstanbul da saydığım etkinliklerden biri ve ben geçen hafta bu etkinlikte bizzat yer aldım, yapay zekâ İpek’in sesi ve komutuyla Kadıköy’de sıradışı bir şehir yolculuğuna çıkarak yürüdüm, düşündüm, sorguladım, eğlendim, öğrendim.

Belgesel tiyatronun öncü Alman grubu Rimini Protokoll’ün dünya metropollerine özel tasarladığı ve Berlin, Milano, Moskova, Taipei gibi 50’den fazla şehirde sahnelenen performansı “Remote X”in İstanbul uyarlaması olan Remote İstanbul, şehri sahneye ve oyunun başrol oyuncusuna dönüştürüyor. Şehirle kurduğumuz bağı görsel olduğu kadar işitsel olarak da güçlendiren oyun; İstanbul ile ilişkimize yeni gözlerle bakmaya ve onu anlayarak yeni bir momentum yaratmaya davet ediyor.

Perşembe’den Pazar’a, Kadıköy sokaklarında Rimini Protokoll’ün kurucularından Stefan Kaegi’nin tasarladığı ve Jörg Karrenbauer’in yazıp yönettiği Remote İstanbul, 11 Aralık’a dek Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri düzenleniyor. Katılımcıları saat 15:30’da, Kadıköy Koşuyolu’ndaki Manolya Parkı’nda karşılayan oyun, Türkçe gerçekleşiyor ve Kadıköy Bahariye’de son buluyor.

Remote İstanbul’un biletleri, #KunduraGenç kapsamında gençlere özel 50 TL’den satışa sunulurken, tam bilet ücreti de 120 TL . beykozkundura.com adresinden satın alabileceğiniz biletlerde iki ve daha fazla alımlarda %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

Kundura Sahne ile Lita YapımEvi ortak yapımı olan Remote İstanbul, Kadıköy Belediyesi işbirliğinde ve Tepe Nautilus AVM’nin katkılarıyla gerçekleşiyor.

Farklı bir gün geçirmek, hem yürüyüş yapmak hem de biraz şehre dışarıdan bakmak isteyenler için çok güzel bir deneyim.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz