Ne Okusak

Tanju Babacan ve Tereddüt

22 Mayıs 2017

Tanju Babacan ile 19 Ocak 2015 tarihinde, o zaman Levent’te hem ofis hem ev olarak kullandığı villasında buluşmuştuk. Kendisine bloğum için bir röportaj teklifinde bulunmuştum, o da kabul etmişti. Buraya kadar her şey tamamdı da, o gün gelip çatınca bende bir TEREDDÜT oluştu. Öyle ya, çok da sıradan ya da alışılagelmiş biri değildi, yolu Kabe’den geçen eşcinsel bir modacı. Neyi ne kadar konuşabileceğim, ya yanlış bir laf edersem, ya kırılacağı bir söz söyleyip iyice saçmalarsam. Sonuçta sadece bir kez kendisiyle sohbet etmiştim, ortak arkadaşımız Aylin’in nam-ı diğer Pastalin’in evinde.

Gittiğimde rahmetli annesi Kevser Teyze de ofis katındaydı ve beni öyle sıcak karşıladı ki Tanju, boşuna stres yaptığımı o an anladım. Kıyafetler, allı pullu payetli elbiseler, ışıl ışıl renkler…Neyse röportajı çok merak ederseniz BURAYA tıklayınız efendim.

O gün Tanju bana bir kitap yazmak istediğinden bahsetti.  Hayatını, tercihlerini, çocukken kendini kız olarak gördüğünü, ailesinin ona bakışını, ablalarını, cinselliğe tövbe edişini kısacası kimsenin yazmaya cesaret edemeyeceği şeyleri yazmak istediğini söyledi. Hatta biraz da bu kitabı beraber yapabilir miyiz diye beyin fırtınası yaptık, o bir yandan bana akordeon çalarken. Fakat ondaki yaşamını anlatma cesareti kadar bende bu konuları yazma cesareti yoktu ne yalan söyleyeyim. Çok çok çok etkilenmiş olsam da yazamazdım herhalde. Bugün elime Tanju Babacan’ın kitabı TEREDDÜT ü alınca iyi ki cesaret edememişim dedim, çünkü bu kitabı bu kadar güzel, etkileyici, öğretici, düşündürücü, affedici, tövbe edici şekilde Tanju’dan başka kimse yazamazdı.

O röportajdan sonra biz kendisiyle ara ara bir araya geldik, hep yazdığını, not aldığını söylüyordu. Sonra Sapanca’da komşu olduk ve hatta kitabın basılmadan önceki son halini, birkaç sayfasını okuma şansım da oldu. Kevser Teyze’ye kırmızı bir yıldız çiçeği alıp gitmiştim tam bir ay önce. Beraber fotoğraf çektirip ondan Şevki’sini dinlemiştim biraz. Sonra Tanju bana ağaç fideleri vermişti, onlar şimdi bahçemde ekili. Bu sabah baktım Malta eriğime, hayat sen planlar yaparken başına gelenlermiş dedim, Kevser Teyze’ye bir dua okudum.

Tanju’yu tanıyınca yazacak şey bitmiyor gördüğünüz gibi ama kitaba döneyim ben yine. TEREDDÜT, sizi kendinizden tereddüt ettirecek kadar, okurken her bir cümleyi kafanızda canlandıracak kadar, kah anneyle kah babayla empati kurmaya çabalayacak kadar kalbe ok atan bir kitap. Kırmızı sakallı bir adamdan her türlü değişimi, gelişimi, farklılığı beklersiniz ama insanlığı bu kadar güzel anlatması bence bir tesadüf değil, ona verilmiş görev.

Bu kitabı bence tüm ebeveynler okumalı. Bir çocuğumuz olacağını öğrendiğimiz andan itibaren gözünün rengini, saçını, burnunu, büyüyünce ne olacağını merak ederiz. Odasını hazırlar, kıyafetlerini yıkar ütüleriz. Cinsiyetine göre çoğu zaman renkler seçeriz. Peki ya bir EŞCİNSEL çocuk hayata MERHABA demişse…

Bazı kitaplar tadılmalı, bazıları yutulmalı, bir kaçı da ağır ağır çiğnenmeli ve sindirilmelidir, demiş Francis Bacon. İşte Tanju Babacan’ın kitabı Tereddüt, üçüncü kategoriye girenlerden.

İYİ Kİ yazmışsın, Tanju ve ben İYİ Kİ seni tanımışım. Ne çok şey öğrettin…

“Her zaman başka bir yol vardır. Her neye inanıyorsanız “O” size yardım edecektir, “O”na sıkıca sarılın.

İnkılap Kitabevi’nden çıkan kitap 207 Sayfa

13 Comments

 • Reply mavianne 31 Mayıs 2017 at 15:08

  çok merak ettim kitabı
  alıp okutacağım

 • Reply Nil Didem 17 Temmuz 2017 at 16:10

  Tereddüt’ü uzandı elim; gözlerim özellikle RED hevesinin kırmızısındaydı. Tereddüt ettim ve bıraktım. Bu kitap bana kendi gelecek, dedim içimden. Sanırım yüzleşmek konusundaki ısrarlı kaçışımdı elimi ondan ıraksayan. Şimdi tereddütün yanında bir İHTİMAL daha var; nasipse gelir bulur beni. Sevgiyle…(@kelimelergezegeni)

 • Reply Hatice SARAÇ 17 Temmuz 2017 at 16:21

  Banu hanim siz önerdiğinize göre okumak isterim.

 • Reply Eda boztaş 17 Temmuz 2017 at 16:37

  Imzali olduğu icin cok istiyorum malum imza mühim şey 💙🤗

 • Reply Sibel Zobu 17 Temmuz 2017 at 16:40

  Kırmızı beni çağırıyor sanki😊İlk fırsatta okuyacaklarım arasında…

 • Reply Pınar 17 Temmuz 2017 at 17:35

  Sizden geleceği için cok özel olacak ve fakat Tanju Babacan’ın hikayesi de ilgimi çekiyor. Başka hayatları başka insanları onların bakış açılarını merak ettikçe öğrendik birazda hayatı.. Kendi hikayemden bahsetmiyorum bile.. 😊 selamlar Banu hn..

 • Reply Semrah Doğan 17 Temmuz 2017 at 17:40

  Kesinlikle okumak isterim..

 • Reply Hatice Sönmez 17 Temmuz 2017 at 18:16

  Ne güzel anlatmıssınız.

 • Reply Esra Hasbal 17 Temmuz 2017 at 18:49

  Kitabı okumak için sabırsızlanıyorum. Sevgilerimle.

 • Reply Gamze 17 Temmuz 2017 at 20:55

  çok merak ettim. En kısa zamanda okuyacagım. Çok sevgiler.

  • Reply Meltem 18 Temmuz 2017 at 10:07

   Merhaba Banu Hanım.Bu kitap henüz Sinop a gelmedı. Umarım sizin sayenizde imzali olarak edinirim.

 • Reply Mavianne 18 Temmuz 2017 at 17:51

  Okumak lazım o zaman
  Kutluyorum Tanju Babacanı

 • Reply Esin 19 Temmuz 2017 at 00:49

  Cimsel tercihleri, Dini tercihleri bir Yama birakip sadece insanligi sectigimizde biz BIZ olacagiz sanirim. Bu kitap insallah bana cikar ama cikmasa da alip mutlaka okuyacagim. Ama tabi imzali olmasi harika hissettirir. Ben Tanju Babacani hic tercihlerinle degil hep iyi bir insan iyi bir EVLAT olmasiyla tanidim ve sevdim. Bir anne daha ne ister ki evladindan:((((((

 • Leave a Reply

  Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

  Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

  Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

  Lale Celepoğlu

  D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com