Karahayıt ve Kırmızı Su

0

Karahayıt, yoldan geçerken burada da bir doğal güzellik ve şifa kaynağı var diyebileceğim bir yere asla benzemiyordu. Denizli Pamukkale otoyolunda Pamukkale oklarını takip ederken içeriye doğru girilen küçük bir kasaba burası. Daha çok da Denizlililer biliyor denebilir. İşte yerel rehberle gezmenin bir faydası daha. Sağolasın Ali. İki Kadın Anadolu’da olarak bizi daha çok yerel halkın gittiği gizli kalmış yerlere götürdüğün için. Karahayıt; çarşısı, ortada traverten heykeli, kahvesi, otobüs durağı ile bildiğimiz bir Ege kasabası. Merkezden  yukarı çıktığınızda ise sizi karşılayan şifalı sular.

Ülkemizin taşı toprağı altın deseler de taşa toprağa hayat veren suyumuz bence en önemlisi. Görünüm olarak küçük bir Pamukkale’yi andıran Karahayıt,  60 derece ısısı ve yılın her mevsiminde kaynağından çıkan mineral bakımından zengin kırmızı (!) suyu ile şifa arayanların uğrak noktası. Yani Pamukkale’nin suyundan daha sıcak. Niye kırmızı kelimesine dikkat çektim? Herkes tarafından kırmızı suyu ile meşhur olan Karahayıt’a gittiğinizde kırmızı suyun oluşturduğu travertenleri görünce iyice inanıyorsunuz suyun kırmızı olduğuna. Oysa elinize aldığınızda hiç de rengi öyle değil. Bu kırmızı renk, termal suyun içindeki maden oksitleri nedeniyle oluşuyor.

Hatta yeşil ve beyaz renkli travertenlerin de oluşumu bu sayede, yoksa su kırmızı değil. Ha tadı nasıl diyecek olursanız, tabii ki şifa niyetine tattım. Tam bir kan tadında diyebilirim. Yani mideniz bulanabilir ama gitmişken içmek de fayda var.

Karahayıt’ın termal suyu nelere iyi gelir derseniz;

*Romatizmal hastalıklar * Siyatik, bel-boyun fıtığı, kireçlenme * Dolaşım sistemi hastalıkları * Kadın hastalıkları * Stres ve strese bağlı tüm hastalıkların rehabilitasyonu  * Cilt ve deri hastalıkları * Adele spazmlarının giderilmesi * Gut hastalığı, * Mide ve yemek borusu gibi rahatsızlıklar diyebilirim.

Anlayacağınız Karahayıt’ta kırmızı su ve termal çamur sayesinde bir çok hastalık ve sağlık sorunlarınıza şifa bulabilirsiniz.

Karahayıt’ta nerede kalınır derseniz, işte birkaç öneri;

  • Richmond Pamukkale Termal
  • Doğa Thermal Health & Spa
  • Colossae Thermal
  • Çavdar Pansiyon

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz