Ontario Bilim Merkezi

0

Ontario Bilim Merkezi her ne kadar Toronto’da çocuklar için önerilen yerlerin başında gelse de benim gibi merak edip giden yetişkin de çoktur sanırım. Aylardır buraya götürmek için atmadığım takla kalmadı ama bizim ergen bir kere istemem dedi mi bitti. Oraya çocuklar gidermiş. O, bilimden hoşlanmaz, ufak çocuklara yönelik şeylerden nefret edermiş. Anladınız siz ergenliğin dozunu! Hal böyle olunca, etrafımdakiler çok da ilginç olduğunu söyleyince, eh bir de Toronto’da çocukla gezilecek yerler nereleri diye eş dost sorunca, kalkıp gideyim gözlerimle göreyim dedim. İyi ki de gitmişim. Ne çocuğu tam bana göre Ontario Science Centre ya da Ontario Bilim Merkezi.

Hayal gücünüzü harekete geçirip, sanat, tasarım, bilim ve eğlencenin tadına varacağınız bu müzede yok yok. Inventorium denilen, matematiği, teknolojiyi eğlenceli bir öğrenme ortamında çocuklara anlatan bu mekanda sürekli bir workshop bulmanız da mümkün. Aslında merkezi gezerken aklıma hep Teknolojik Anneler geldi. Onların yaptığı, yapmaya çalıştığı harika aktiviteleri burada nasıl da yoluna koymuşlar. Onlar duymadı ama ben alkışladım bizim Teknolojik Anneler’i, kıt imkanlarla harika işler çıkardıkları için.

Kartonlardan geometrik şekiller yaratarak, Maker atölyesinde özel cisimler üreterek, lazer ışınlarının yapraklara nasıl etki ettiğini görerek büyüyen bir çocuğun sizce ileride yaratıcılığı, ilham kaynağı ne olur?

Bazı çocuklar çok daha şanslı doğuyor, bugün bunu bir kere daha anladım. Okullarıyla gelen akın akın öğrenci grupları, çocuklara her şeye elleme ve araştırma imkanı yaratan özel eğitimciler, koskocaman bir parka bakarak tahta kesip oyuncak yapan minikler…

 

Hakkını yemeyelim ülkemizde de böyle güzel bir merkez var. Eskişehir Bilim Deney Merkezi. Çocukların deneyerek öğrenecekleri ortam yaratan, dev planetaryumu ile uzaya seyahate çıkmış hissi veren bu müze ülkemizin gurur kaynaklarından. Böyle müzelerin çoğalmasını temenni edip Toronto’ya dönecek olursam;

Harika bir IMAX sinema salonuyla, günlük, haftalık kamplarıyla, doğum günü parti organizasyonları ve özel atölyeleri ile çocuk dostu olan bu müzeyi kesinlikle öneririm.

Haftanın yedi günü açık olan müze, hafta içi biraz daha kısıtlı saatlerde konuk kabul ediyor. 10:00 – 16:00 arası. Hafta sonu ise daha geç kapanıyor.

 

Ontario Bilim Merkezi Bilet Fiyatları

  Sadece Bilim

Merkezi

IMAX Film
Sadece
Bilim Merkezi
+ IMAX Film
Yetişkin (18-64) $22 $13
Special price!
$9*
$28

Genç(13-17)
Öğrenci (with ID)
65 Yaş Üstü
$16 $9 $22

Çocuk (3-12) $13 $9 $19

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz