25 Fıstık Ağacı Kaç Yılda Yetişiyor?

3

En rahat en temiz en huzurlu nefes aldığınız ortam neresi diye sorsam herhalde trafik, şehir hayatı, dev siteler, plazalar demezsiniz. Herkesin aklına en yeşil, en ağaçlık, en doğal ortamlar gelir ki çoğumuz imkanımız varsa boş zamanlarımızda böyle yerlere kaçarız. Hatta bizim gibi yazın birkaç ayı kışın da hafta sonlarını “yazlık” adı verdiğimiz üç karış bahçesinde doğal ortam yaşatmaya çalıştığımız evlerimizde geçiririz. Her sabah hangi çiçek açmış, hangi ağaç kaç cm. uzamış diye merakla uyananlar da vardır belki benim gibi. Bir ağaç ne kadar zor yetişiyor biliyor musun sevgili okur? 6 yıl önce diktiğimiz fidanlar daha bu sene ağaç kıvamına geldi. Bununa beraber bir ağaç beş saniyede yok edilebiliyor. Yüzyıllık bir ağaç için beş saniye yeterli onu yok etmeye. Canım ülkemde ön tekerlek nereye giderse arka da oraya misali bir olay anlatıldı bana  ve paylaşmadan edemedim.

Çeşme’de yazlığı olan Ayşen Yönet Yeter adlı bir okurumun Dalyan – Erbil Sitesi yönetimince yapılan genel kurul toplantısında, site arazisinde bulunan ortalama 12 yaşlarında 25 adet fıstık çamının bazı komşuların manzaralarını kapadığı gerekçesiyle kesimine karar veriliyor. On dört kabul oya karşı on iki “red” oyu ile yani çok küçük bir farkla da olsa, maalesef bu kararın çıkması engellenemiyor.  Ancak kurul kararına bir aylık itiraz süresi olduğundan doğa severler hemen ertesi gün gerekli başvuru evraklarını hazırlamaya koyulmuşken site yöneticisi, kararı icra ettirmek üzere iki kişiye ağaçları kestiriyor.

1 (1)

Hukukun üstünlüğü hiçe sayılıp, kararın üzerinden daha 24 saat bile geçmemişken, kanuni itiraz süresine fırsat tanımayarak 25 ağaç kesilip oldu bittiye getiriliyor. Yani bencil insanlara karşı yine doğa kaybediyor.  Sadece iki üç ay kaldığımız yazlıklarımızda 12 ay boyunca kuşu ile kurdu ile karıncası ile orada bir ekosistem oluşturmuş başka bir hayata canım isterse dikerim canım
isterse sökerim şeklindeki bir yaklaşım hangi akla hangi mantığa uyar sorarım size?

10702056_10152449491298458_6149857665827841414_n
Tüm site sakinlerinin üniversite mezunu olduğu, sözüm ona çok aydın olduklarını savundukları bir ortamda doğayı katletmelerine inanamıyorum. Bu yazıyı Ayşen Hanım’ın bana gönderdiği mektuptan derledim ve onun bu paylaşımına biraz olsun destek olmak istedim.

Hayat felsefem olan “Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür Bir Orman Gibi Kardeşçesine” sözünü bana tekrar hatırlattığı için…

3 YORUMLAR

  1. Çok yazık olmuş.Çok üzüldüm.O ağaçların yerine yeniden dikseler bile,Sevgili Banu’nun yazdığı gibi uzun yıllar gerekecek.Belki de kendiler göremez bile.Bu nasıl bir düşüncedir ki korumamız gerekirken,olan güzellikleri,zenginlikleri yok ediyoruz.Bu ağaçlar,havayı temizliyor,küçük hayvancıklara sığınma yeri oluyor,iklimi düzenliyerek yağmur yağmasını sağlıyor.Şimdi oturup,denize baksınlar. (Toprağa baksınlar (!) )Sevgiler…

  2. heryer beton yigini guzelim Istanbulumda…gecen hafta Barcelonadaydik her yer koskocaman park hic abartisiz gercekten kocamanlar parklar ….bir suru agac var cimenlere BASMAYIN yazisi yok…istedigin gibi ye ic dolas kimse copunu orada birakmiyor hatta copunu hangi geri donusume aitse oraya atiyor :((((( ve sokaklarin genisliginden daha fazla yayalara yurumeleri bisiklete binmeleri icin alan ayrilmis…sonra ucakla istanbula inerken tek gordugumuz goz alabildigine beton beton beton…..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz