Denizli Kızılcabölük

0

Anadolu’nun gözü tok, yüreği temiz, içten insanları ile tanışmak istiyorsanız Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük mahallesine gidin derim. 2 Kadın Anadolu’da Denizli rotamızın son duraklarından biri olan Kızılcabölük’e açıkçası çok da gönüllü gitmedim. Gün boyu epey yorulmuş, yeteri kadar yer görmüştük. Rehberimiz Ali, dünyaca ünlü Truva filminin tüm kostümlerinin dikildiği yer olarak bahsedince daha da bir geri gitti ayaklarım. Şimdi tek konu bu film olacak diye düşündüm.

Mahallenin Pazar yerine arabayı park ettik ve ilk durağımız meşhur Peştamal Diyarı adlı dükkan oldu. Denizli deyince akla tekstil ve dokuma geliyor ya, işte aslında ana vatanı Kızılcabölük. Bugünlerde ününe ün katmasının sebeplerinden biri de Truva filmi kuşkusuz. Peştamal Diyarı da filmde yer alan kıyafetlerin dikim yeri. Dokumanın babası olarak bilinen Ömer Kartoğlan bugün hayatta değil ama elini oğullarına bırakmış. Brad Pitt’in ve tüm oyuncuların giydiği kıyafetler, pelerinler az sonra bahsedeceğim müzede sergileniyor. Fakat dükkanda da kıyafetlerin örnekleri mevcut olunca fotoğraf çektirmeden duramadık tabii.

Rehberimizin yanısıra mahalleyi bize tanıtan muhtar Enver Tepeeri ve köy eşrafından birkaç kişi doğma büyüme Kızılcabölüklüler. Üstelik okudukları Cumhuriyet İlkokulu’nu bugün bir müze haline getirip, koruyup kollayan, gözleri gibi bakacak kadar gönülden bağlı olan hakiki vatansever onlar. Okudukları sıraları depolardan çıkarıp müzenin bir odasında aynı sınıf yapısında sergiliyorlar. Hani belki hatırlayanlar olur, tahta sıralar…Üzerinde kalem koymak için oluğu olan, altında rafı, demir ayaklı o nostaljik sıralar.

Müzedeki tüm antika eşyalar, Kızılcabölük halkının bağışı. Herkes evindeki tarihi eşyaları, antikaları, yöresel kıyafetleri, mutfak gereçlerini seve seve emanet etmiş. Şimdi Hanife Ahmet Paralı – Yöresel Sanatları ve Tekstil Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Kızılcabölük halkı ata mesleği olan dokumacılıkla geçindiği için eskiden kullandıkları el tezgahlarından günümüzde kullanılan motorlu tezgaha kadar tüm aletleri müzede görebilirsiniz.

Rahmetli Özay Gönlüm’ün de memleketi olan dört bin nüfuslu Kızılcabölük, yolu Denizli’den geçenlerin ya da kaliteli peştamal, kumaş, tekstil ürünü arayanların mutlaka uğraması gereken yerlerden, Armağan ve benden söylemesi, yazması.

Gesifed (Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu) ve Rehberimiz Ali Karcı’ya teşekkürlerimizle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz