Denizli Şiir Otel

1

Gerçekten de yüreğime dokunan o Cemal Süreya, Özdemir Asaf şiirleri gibi bir tat bıraktı bende, Denizli Şiir Otel. 

Parası olan herkes bir otel açabilir, buna hiç şüphem yok. İstediği mobilyaları, restoran takımlarını, özel dokuma halıları, perdeleri alabilir, en yüksek maaşı teklif ederek en başarılı personeli çalıştırabilir. Gel gelelim, oraya ruh katmak, yaşayan bir yer haline getirmek, kişiliğini oluşturmak, konaklayan misafirlerin nefes almasını sağlamak öyle parayla, lüksle, gösterişle olacak şeyler değil. Vizyon gerek, hayat görüşü gerek, kişisel donanım gerek. İşte Denizli’de İki Kadın Anadolu’da olarak konakladığımız Şiir Otel tam da bu son saydığım unsurları yerine getiren, mekanı şiir ağaçları, şair büstleri, dizelerle bezemiş fevkalade bir butik otel. Eh sahibi emekli edebiyat öğretmeni olunca bundan başkası düşünülemezdi.

 

Denizli’de nerede kalınır diye soranlara hiç düşünmeden tavsiye edebileceğim Şiir Otel’de her yer şiir dolu. Odanıza çıktığınız asansörün aynasından tutun da kapınızda, bembeyaz çarşaflı yatağın üstünde, başucunuzda bulunan lavanta dolu kavanozun içinde her yerde bir şairin dizeleri var.

2011 yılında açılan Şiir Otel’de 52 oda mevcut ve her oda bir şaire atfedilmiş. Odaların girişinde o şairin kısaca özgeçmişi bulunuyor ve yukarıda bahsettiğim gibi odanın çeşitli yerlerinde şiirleri bulunuyor. Her ay bir şairi seçiyorlar ve o şairin eserlerini paylaşıyorlar.

Odalar böyle, peki ya genele açık bölümler…Restoranda hem akşam yemeği yedik hem de sabah kahvaltısı. Armağan ile uzun zamandır birbirimizi görmediğimiz için konuşacak çok konumuz vardı. Yemek siparişlerimizi verdik ve hemen başladık muhabbete. Bizimle ilgilenen garsonun hizmet kalitesi takdire şayandı doğrusu, ne çok boğan ne çok uzak. İhtiyacımız olduğunda orada olduğunu hep hissettirdi. Yemek kalitesi de oldukça iyiydi. Tavuk, et, sebze adına her şey mevcut. Sabah kahvaltısına gelince, kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı diyen Cemal Süreya’yı doğrular nitelikteydi. Masalarda bulunan kavanozlardan seçtiğimiz şiir dizeleri de keyfimize keyif kattı doğrusu.

Otelde bizi en mutlu eden şey ise sevgili arkadaşımız Sibel Akçil’in yaptığı seramiklerin otelin her bir köşesinde bizi selamlamasıydı. Duvardaki kuş motifleri, lobideki şair büstleri hepsi Sibel ve arkadaşı Mine Hanım’a ait.

Kısacası son zamanlarda konakladığım en özel otellerden biriydi Şiir Otel. Kişiliği olan ve size güzellikleri anımsatan.Otelden ayrılmadan onlar bize üç harika kitap hediye ederken biz de şiir ağaçlarına notlarımızı yazmayı da ihmal etmedik.

Instagram:siirbutikotel

www.siirbutikotel.com

+90 258.266.22.55

Zeytinköy Mahallesi, Acıpayam Bulvarı No:25

 

1 Yorum

  1. […] İki güzel otel önereceğim, notlarınızda olsun. İlki Casa Bianca Hotel (www.casabiancahotel.com.tr). Keten çarşaf takımlı, tertemiz, yalın, modern, yeni bir otel. Diğeri Şiir Otel (www.siirbutikotel.com) Şehrin ana caddesi üzerinde, her odası, her duvarı, her masası şiirle dolu, şairlerin büstleriyle dolu şahane bir yer. İkisi de aklınızda olsun muhakkak! (Şiir Butik Otel’i Banu’dan okuyabilirsiniz: banunundunyasi.com/denizli-siir-otel/) […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz