Fıstığı Nasıl Bilirsiniz

0

Fıstığı nasıl bilirsiniz? İyi biliriz, Antep’te yetişir, ezmesi olur, biraz pahalıdır ama çok lezizdir. Hele tazesi pek sevilir. Fıstığı biz böyle biliriz de Nilay Gündüz epey farklı tanıtıyor memleketinin  göz bebeğini. Geçtiğimiz aylarda İki Kadın Anadolu’da için gittiğimiz Gaziantep’te bize bir arabadan bahsettiler. Fıstık kabuklarıyla kaplanmış, eskiden kaplumbağa diye bildiğimiz Volkswagen nam-ı diğer bir Vosvos ile gezeceğimizi söylediklerinde gözümde pek canlandıramadım önce, kabukla kaplanmış bir araç nasıl olabilirdi ki… En güzel yanıtı Armağan Portakal‘ın videosu anlatıyor;

Bense size bu harika fikrin yaratıcısı; fıstık kabuklarından ayakkabıdan tarağa, mutfak eşyalarından tabloya kadar pek çok eşyayı sanat eserine dönüştüren Gaziantepli Nilay Gündüz’ü tanıtmak istiyorum. İşte yaratıcı, üretken, çalışkan bir kadın daha…

  • Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

4 Ağustos 1984 Gaziantep doğumluyum . Sanat hayatıma çok küçük yaşlarda tiyatro ile başladım. Türk musiki korosunda solist olarak bir kaç yıl sahne aldım. Uzun yıllar radyo spikerliği yaptım . O dönemlerde tanıştığım iş arkadaşlarımla reklam ajansı açtık. İş ve sanat hayatım çok küçük yaşlarda başladı. 2004 de uğraşmış olduğum bütün sanat dallarından bir parça beslenerek farklı alanlarda tasarımlar ve resimler yapmaya başladım ve ilk atölyemi de o yılın sonunda açtım. Atıl objeleri kullanarak çalışmalar yapıyorum. Atıl objenin verdiği mesajları anlamlı buluyorum.  Hayatım boyunca yokluğun kıymetini bilene ve kafasını çalıştırana en büyük varlık ve fırsat olduğunu düşünüyorum. İşte atıklar bana bunu hatırlatıyor.

  • Nerden geldi aklınıza bu fıstıkla araba kaplama fikri?

Fıstıklarla çalışmak , markalar için üretici firmaların kendi ürünleriyle yaptığım çalışmalarım sırasında bir fıstık markasının sahibi Ali Bey ile başladı . Benden istediği Atatürk portresi milat oldu. Fıstıklar doğal kalmayı seviyor, ne boya ne de başka bir şey kabul etmiyor . Kabuklarla anlaşmamız ve birbirimizi tanımamız yıllar aldı ama sonunda sırdaş olmayı başardık.

Fıstık, Gaziantep ve o bölgenin en önemli mahsulü. Sadece bir markayı değil kenti temsil ediyor. Vosvos dediğimiz aracın da yarım fıstığı anımsatması bana ayrıca ilham verdi. Hayalini kurduğum bu tasarım, ancak üzerinde Gaziantep’ i temsil eden bir logo ile güzel olur düşüncesiyle projemi Ayıntap Baklava’ya sundum . Biliyorsunuz Ayıntap Gaziantep’in orijinal ismi. Firmanın sahibi olan Levent Bey sanat sever bir insandır. Projeme sıcak bakınca çalışmalara başladım.

  • Kaç gün sürdü, ne kadar fıstık kabuğu kullandınız?

Araç üzerinde ilk deneyim olması sebebiyle projeyi tamamlamam altı ayımı aldı. Kabukları yaklaşık 1 ton fıstıktan elde ettik. Aracın üzerindeki ağırlık bu değil tabii. Yaklaşık 200 kilo gibi bir kabuk elde ettik.

  • Fıstıkla kaplamak için ne gibi talepler geliyor?

Fıstık kabuğunun fiziki yapısı tasarımı “en”lere taşıyor. Estetik görüntüsü ve sağlamlığı kullanılabilen bir ürün ve tasarımlar sunuyor. Şimdiye kadar mozaik tablolar, araba , gelinlik , ayakkabı, çanta , mutfak aksesuarları, mağaza vitrinlerindeki mankenler, ev tekstilinde kırlent ve masa örtülerine kadar bir çok farklı ürünler ve eserler yaptık. Yapımı devam eden işlerimiz, Nilayen markası adı altında çıkarmaya devam ettiğimiz bir çok ürünümüz var. Gelecek projeler olarak mobilya, ses ve ısı yalıtımlı duvar kaplama malzemesi olarak da üretim planlıyorum. Dikkat çeken bir tasarım olması sebebiyle birçok markanın ilgi odağı olmayı başardık. Değişik ve ilginç teklifler alıyoruz. Özellikle firma ve kurumlar için hazırladığım tasarımlar hem hediye alternatiflerini zenginleştirdi hem de özel hediyeler arasında yer almayı başardı. Ayrıca fuar ve sergi alanlarında yer alarak da çok dikkat çekiyor.  Ancak ben en büyük ve en ilginç tasarımı bir uçak üzerine kurguluyorum. Bu teklife öncelik vermek isterim. Dilerim bu cesareti gösterecek bir firma çıkar. Bu tasarımın ülkeme turistik açıdan da katma değeri olacağını düşünüyorum.

  • Sokakta arabayla giderken nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Yaptığım araba ve diğer tasarımlar her yerde ilgi çekiyor. Fısfısla gezmek çok keyifli. Herkes durdurup yanında mutlaka poz vermek istiyor. AVM’ler fuarlar zevkle misafir etmek istiyor.

  • Bugün yaptıklarınız hak ettiği ilgiyi ve takdiri görüyor mu sizce?

Sevgiyle ve azimle yapılan her iş mutlaka değerini ortaya koyar. Tabii ki ben de değer anlamında ilgiden memnunum

  • Sizin alanınızda kadın mı erkek mi daha şanslı ya da daha çok iş yapıyor?

Bu alanda aslında hayal dünyası zengin olan ve idealist çalışan şanslıdır. Ancak kadınları daha detaycı ve titiz buluyorum.

  • Çalışmalarınız sonucu ürettiğiniz bir esere bakarken sizi başka bir iş için motive eden şey nedir?

Ben her şeyden başka, farklı bir şey çıkarabiliyorum. Zaten iyi bir sanatçı ve tasarımcı mevcuda farklı işler katmak, kendi imzasını üzerine atmak ister.

  • Nereden ilham alıyorsunuz? 

Her şey benim ilham kaynağım olabilir. Çocukların bulutlara bakarak hayal kurması ve onları bir şeylere benzeterek anlam yüklemesi gibi ben de neye bakarsam onunla bir hayal kurarım. Bir şeyin hayali varsa gerçek olma olasılığı yüksektir.

  • Size nasıl ulaşabilirler? 

www.nilayen.com

instagram: nilayen_nlyn

facebook: Nilayen Nlyn

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz