Kemal’in Londra Günlüğü

1

Konu seyahat olunca benim için akan sular duruyor. Kemal’in Londra Günlüğü işte bu yüzden ilk görüşte beni cezbetti. Hele bir de çocukla seyahat derseniz işte o zaman yazdıkça yazar konuştukça konuşurum. On iki yaşındaki kızımla daha yirmi günlükken gittiğimiz Sapanca sayılmazsa, dokuz aylık anne kız çıktığımız yurt dışı gezisi herhalde bizim için bir milattır. Gittiğimiz, gezdiğimiz, gördüğümüz her yeri yazarak paylaşırken ileride en büyük hayalim tüm bu yazıları derleyip bir kitap yapmaktı. Çocukla seyahat hakkında bir kaynak bulamamaktan dolayı hep aklımın bir köşesinde bulunurdu bu fikir. Fakat kızım büyüdükçe bizim seyahatler “Çocukla Seyahat” kapsamından çıkıp “Ergenle Seyahat” kıvamına gelince ben de bu fikirden uzaklaştım.

Kemal’in Londra Günlüğü  tam da, zamanında çok aradığım ama bulamadığım bir kitap ve çok mutluyum ki birisi böylesine faydalı bir çalışma yapmış. Renkli, çocuk gözüyle yazılmış, ansiklopedi dili değil bir çocuğun heyecan dolu iç dünyasının diliyle yazılmış Kemal’in Londra Günlüğü’nün yazarı seyahat yazılarını keyifle takip ettiğim Özge A. Lokmanhekim. Özge avukatlık mesleğinin yanında çok başarılı bir girişimci. Şehrin Çocuk Hali çocukla yapılacak nerede ne var her şeyi bir arada bulabileceğiniz çok faydalı bir site.

kemalin-londra-gunlugu-annelerden-tam-not-aldi_567e08f02810f

Kemal’in Londra Günlüğü, Londra’da çocukla gezip görülecek yerleri, Londra’nın yeme içme kültürünü, tarihi-doğal güzelliklerini öyle keyifle anlatıyor ki en sevdiğim şehirlerden olan Londra’ya bir yetişkin olarak ilk fırsatta hemen gitme fikri yine aklıma düşüyor.

Ben çizimlere bayıldım. Gidip gördüğüm yerleri, Gökçen Eke’nin resimlemesiyle farklı bir şekilde tekrar değerlendirdim. Yani anlayacağınız bir çocuk kadar yetişkinlerin de keyifle okuyacağı bir günlük-kitap olmuş. Kitabın sonuna ekledikleri çıkartmalar da bence çocukları çok mutlu edecek. Son zamanlarda bir çıkartma merakı var ki sormayın gitsin. Altın Kitaplar’dan çıkan kitap 32 sayfa ve son derece akıcı.

Kemal’in gezi günlükleri devam edecekmiş. Sırada yine çok sevdiğimiz bir Avrupa şehri Brüksel varmış. Bir yılbaşı gecesi Brüksel’deydik ve kızım hala o akşamı anlatır durur. Çok merak ediyorum Kemal’in Brüksel Günlüğü’nü.

Şimdiki çocuklar çok şanslı ama şimdiki anneler de çok yaratıcı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz