Kim daha çok gaz yedi?

4

Her engel bir fırsattır aslında bakmasını bilene. Önünüze çıkan engellere bakışınızla ilgilidir bu. Zaman zaman unuttuğumuz olur ki ben son beş gündür unutmuştum neyse ki çabuk toparladım. İş yapmak, çalışmak, evle, çocuğumla, eşimle ilgilenmek için yaşadığımız olaylar, gündem hep engel oldu bana, kolum kanadım kalkmadı bu son beş günde. Eminim bu satırları okuyorsanız size de aynısı olmuştur. Bu sabah bir şekilde bu engelin aslında bana ne kadar büyük fırsatlar yarattığının farkına vardım. Şekli bende saklı kalmakla beraber nelerin farkına vardım;

Çoğu gürleyen, direnen, eylem yapan kişi aslında kendine, kendi çaresizliğine, kendi zaaflarına direniyormuş. Bugünleri fırsat bilip, kendini düzeltmek yerine, etki alanında eyleme geçmek yerine, ilgi alanında gücünü şu an için aşan yerlerde, olaylarda eyleme geçiyormuş. Aynaya bakıp “ya ben önce kendimi düzelteyim, bak bu yanlarım zayıf bunları geliştireyim” yerine habire sistemi, seni, beni değiştirmeye çalışıyormuş. Her gördüğünü, duyduğunu kendin sanma a kızım.

Herkesin olayları algılayışı, tepki verişi kendi kapasitesi kadarmış. Benim içinde bulunduğun şartlar ve benim ihtiyaçlarımla diğerlerinin  aynı şartlarda ve ihtiyaçlarda olması beklenemez. Kimisinin temel ihtiyacı  süs püs, kıyafet, dış görünüş olurken seninki ait olma, ilham verme, ilham alma ise bu kimsenin suçu değil. İnsanları olduğu gibi kabul etmeyi bir kez daha hatırla a kızım.

Susmak bazen en güzel direniştir. Avazım çıktığı kadar susmak istiyorum diyenleri şimdi daha iyi dinle daha iyi anla a kızım.

“En çok gaz yiyen en aktivisttir” diyenlere gülüp geçebiliyorum artık. İspatlamaya çalışmıyorum çünkü önce kendilerine bakabiliyorum. Savunma mekanizmalarının ne kadar güçlü olduğunu görebiliyorum. Yansıtma, akla mantığa uygun hale getirme…hepsini o kadar iyi kullanıyorlar ki, psikolojinin gücüne inan a kızım.

Etki alanında olan arkadaşlarımın kıymetini daha çok anlıyorum, bir sesim değil bir kelimemin altında neler yattığını anlayan ve beni yalnız bırakmayan arkadaşlarımın değerini daha da iyi anlıyorum, gerçek dostlarını tanı a kızım.

Siyasi görüşü, inancı, dili, mezhebi ne olursa olsun, benden farklı da olsa bugüne kadar canım ciğerim olan arkadaşlarımın bugünden sonra da onlar istediği ve bana da saygı gösterdiği sürece eskisinden farklı olmayacaklarını biliyorum. Bizi ayırabilecek güç umarım daha doğmamıştır. Bir kıvılcımla rota değiştiren arkadaşlarının yolunu aç, kimseyi yargılama a kızım.

Bu hayatta büyüttüğüm bir can var ve ona örnek olmalıyım, “sevgi”, “inanç”, “değer” kavramlarını ona öğretebilmek için önce ben bunları benimsemeliyim. Ben kin, nefret kusarken ona sevgi çiçekleri sunamam, hayatta fikrin de zikrin de bir olsun a kızım.

 

4 YORUMLAR

  1. Çok gaz yemedim ,çok gaza gelmedim ama hep bildiğim ve inandığım yolda yürüdüm,kendim oldum, kendi olup her türlü bildiği ile ortada olan doğal insan az gördüm..bunlardan en birincisi de SEN sin…iyi ki varsın..her yazında, her davranışında ,her kelimende ÖZELSİN…Olabilenler buyursun ,olamayanlar yola taş koymasın…seni incitmesin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz