Korkma Ben Varım-Murat Menteş

3

İlk defa tanıştım Murat Menteş ile. İlk kitabı Dublörün Dilemması’nı okumadan ikinci kitabı Korkma Ben Varım ile başlamam bazılarına göre tuhaf bazılarına göre şanstı. Ben ise her zaman olduğu gibi Lale‘yi dinledim ve başladım okumaya. Önce şunu söyleyeyim benim gibi kafası geç basanlar için karakterleri anlamak, hatırlamak biraz zor oluyor. Belki de ilk kitabı okumadığımdan kim bilir. Murat Menteş kitabın başına bir “kim kimdir” yazsa diyorum yeni baskılarında.

İnsanın edebiyata, dünyaya, kelimelere, yazıya bakışını değiştiriyor bu adam yahu. Ben böyle kurgu, böyle karakter seçimi, böyle yaratıcılık, böyle uçuk kaçıklık görmedim. Kitap zaten şu cümleyle başlıyor; “Bu kitapta anlatılan olayların hepsi gerçektir, fakat hiçbiri henüz cereyan etmemiştir.”

Kitaptaki karakterlerin bazıları; Fuat Atıf Tufa, Atom Bombacıyan, Şebnem Şibumi, Müntekim Gıcırbey,Hayati Tehlike, Abidin Dandini…

Gönül İşleri Bakanlığı’nda basın müşaviri dövüş ustası Fu. Başkalarının intikamını alarak hayatını kazanan Gıcırbey. Tarih öğretmeni dilber Şebnem Şibumi. Dul gangster Hayati Tehlike. Her sayfası sürprizlerle dolu, aşk, dostluk, intikam, yalnızlık ve şiddetin ustaca harmanlandığı romanı okurken çizdiğim satırların haddi hesabı yok. Bunlar bile yeter kitabı mutlaka okuyun demek için. İşte o fosforlu kalemle çizilenlerden bazıları…

Bir insanın yetişme tarzına en iyi ışık tutan şey, kavga ederken sergilediği davranışlardır.

– Başınıza yalnızca harika şeyler gelmişse cesur olamazsınız.

– Sesi, şekerli ılık süt olup ahizeden lıkır lıkır akıyor kulağıma

– Bir insanın yanında gözyaşı döküyorsanız, ona sözlü ya da yazılı bir açıklamada bulunmanız gerekir.

– Portakalın doğusu batısı yoktur. 

– Ancak, en üzgün çocuğun kadar mutlu olabilirsin.

– Bir bebek doğdu mu, bir baba da doğar. Babalık, bitmeyen bir acemilik.

– Hayat, insanlar güldüğünde ciddiyetinden kaybetmediği gibi, insanlar öldüğünde de gülünçlüğünden kaybetmiyor.

-Çocuklar bir kuzuyu kucaklamadan, kelebeğin peşinden koşamadan, tavşanla bakışamadan büyüyor. Gençler, bir ağacı, üzerinde meyve yoksa tanıyamıyor. Sincap, ceylan, keklik, leylek…ancak ekranda görülebiliyor artık.

Bunlar benim seçtiklerimden. Hadi siz de okuyun kitabı siz de seçtiklerinizi yazın buraya.

 

3 YORUMLAR

  1. okunacaklar listesine bir kitap daha eklendi boylece…Banucum acaba sitende boyle bir kitap kosesi yapsak nasil olur ? cunku alayim okuyayim diyene kadar unutabiliriz bir cok kitap onerisini .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz