Nevresim Takımı Ve Yatak Örtüsü Seçimi

4

Evde yaşamayı, evle uğraşmayı, küçük değişiklikler yapmayı eskiden beri çok severdim ama pandemi sürecinde bu ilgim biraz daha artarak neredeyse hobi haline dönüştü. Evdeki her odaya küçük dokunuşlar yapmak, duvarı boyamak, raf eklemek, yastık örmek derken pandemi öncesi ve sonrası diye bir albüm bile hazırlayabilirim. Beni en çok oyalayanı sorarsanız yatak odası diyebilirim. Uzun zamandır toplu bir değişiklik yapmak istediğim bu oda için sıfırdan bir şey almak değil de eldekileri yenilemek ya da rengini değiştirmek gibi düzenlemeler yaptım. Yatak başı çok fazla yüksekti biraz kısalttım ve kırmızı olan rengini bej ile değiştirdim. Açık renk yatak başı olunca duvarı biraz koyulttum ve gri yaptım. Annemden, teyzemlerden gelen dantelleri duvar panosu şeklinde değerlendirdim ve duvara monte ettim. Kumaş olan okuma lambalarımızı sağ olsun annem hasırla ördü ve çok şık yeni lambalar haline geldiler. Kullanılmış ilaç şişeleri minik vazolar haline geldi ve içine bahçe çiçeklerim kondu.

Bunları uzun zaman kafamda tasarlayınca düzene koyması rahat oldu. Gelgelelim nevresim takımı ve yatak örtüsü seçimine; her ikisi de birbirine uyumlu olsun derken seçim işi öyle çok kolay olmadı.

Yatak odası deyince en çok akla gelen ürünler nevresim takımı, yatak örtüsü, yastık, yorgandır öyle değil mi? Gerçi ben tablo, kitap rafı, minik vazo alışverişlerini de yatak odası için yaparım. Özellikle çok fazla okuduğumuz için sadece rafta değil başucumuzda da kitap bulunur. Duvar rengi, lambalar, aksesuar derken sıra en zoruna nevresim takımı ve yatak örtüsüne gelmişti. Nevresim takımı malumunuz yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimden oluşuyor. Kış bittiğine göre ve havalar uzun bir süre sıcak gideceği için pike mi nevresim takımı mı karar vermek zor oldu. İnce keten bir pike mi yoksa pamuk saten nevresim mi? Şimdi ne önemi var al gitsin dediğinizi duyar gibiyim. Nevresim genelde takım olarak satılıyor ve bende takım aldığım bir şeyi bozmamak gibi bir huy var. Oysa pike tek parça ve istediğim renkle kullanabilirim. Nevresim alırsam da kışın yorgan geçirip ekstra masraftan kaçınmış olurum. Önce nevresim dedim ve bakmaya başladım. Aslında şu pırıl pırıl parlayan, filmlerde yataktan kayıp giden satenlere bayılıyorum. Ne kadar şık ne kadar albenili ama kullanabilir miyiz, hayır. Çok terlettiğini söylediklerinden beri saten parlak nevresim takımlarıyla uzaktan bakışıyoruz. Cildimde ürtiker olduğunda gittiğim cilt doktoru benim kesinlikle pamuk saten çarşafta yatmam gerektiğini söylediğinden beri tercihim bu yönde oldu. Nevresimde tercih tek, pamuk saten. Peki pike olursa ne alabilirim diye epey araştırdıktan sonra keten pike takımları çok önerildi ama ben yine de şimdilik bildiğimden şaşmayıp iki yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimden oluşan düz renk -beyaz- nevresim takımı alıp bir etabı daha başarıyla tamamladım.

Yatak örtüsü modelleriSon etaba, bitiş çizgisine yaklaşmıştım artık. Yatak örtüsü ile taçlandıracaktım bu hummalı çalışmayı. Ah anneciğim çeyizime ne dantel yatak örtüleri, kenarları fırfırlı saten örtüler koymuştu. Şimdi gelip görse bu düz renk, pamuklu, kendinden etnik desenli yatak örtüsünü kim bilir ne kadar söylenir. Dantelleri duvara astım desem kabul eder mi acaba?  İşte ben de böyleyim; sade, gösterişten uzak, alışılmışın dışında şeyleri kullanmayı ve birleştirmeyi seven biraz da elinden iş gelen.

Sahi beğendiniz mi yatak odası düzenleme mi?

4 YORUMLAR

  1. Çook güzel olmuş, sağlıkla kullan.
    Danteller süper, ben de benzer bir tasarımla farklı dantelleri birleştirip şimentabla (ay böyle mi yazılıyor, kısaca örtü diyelim) yaptım, çok güzel oldu. Kalanları da öyle değerlendirebilirsin, analarımızın emeği boşa gitmez :)))

  2. Kendine has bir oda duzenlemissin Banusum. Ben cok begendim . Bu kadar cok detayi boylesine iyi bir sekilde bir araya getirip sunabilmek marifet ister. Eline saglik saglikla kullan.❤️

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz