>Ömer ve şiirleri

1

>

Yazı yazmak hayatımdaki vazgeçilmezlerden..canım sıkılınca, sevinince, heyecanlanınca, beğenince, beğenmeyince, gezdikçe kısacası her halimce seviyorum yazmayı, paylaşmayı. Blogumda, sosyal medyadaki sayfalarımda, yazarlık ve editörlük yaptığım Alternatif Anne’de, zaman zaman ulusal gazetelerde yani her ortamda hoşuma gidiyor yazmak. Ama sadece düz yazı. Oysa ne çok isterdim şiir de yazabilmeyi, bir şiir kitabı çıkarabilmeyi.
‘Postacı’ filminde postacının Neruda’ya söylediği “Şiir, yazanın değil, ihtiyacı olanındır.” sözü o kadar doğrudur ki benim için; yazılan her şiir artık sizin olmaktan çıkar, onu anlayanda kalp bulur, duygu bulur.
Geçenlerde arkadaşımla konuşurken 11 yaşındaki oğlu Ömer’in şiir yazdığından bahsetti bana. Bırakın şiir yazmayı kitap okumanın zor geldiği, kendilerini bilgisayara köle etmiş bir neslin hızla geldiği bir dönemde bir çocuğun daha doğrusu ergenin şiir yazması karşısında şaşırdım, sevindim, heyecanlandım.
şair derler bana
haklılar ama şiir yazarım bayağı
iyi gelir bana
bazen güzel bazen saçma
bunlar benim şiirlerim aslında
karışmayın bana
bildiğimi yazıyorum buraya
demiş Ömer dizelerinde. Çok da doğru demiş, karışmamak gerek, yargılamamak gerek sadece bu pırıl pırıl yetişen gençlere destek vermek gerek. Ömer Galatasaray İlköğretim Okulu’nda okuyor, yani Türkiye’nin şairlerini, yazarlarını, bilim adamlarını, sanatçılarını yetiştiren o köklü okulda.
Belli ki harika öğretmenler yetiştiriyor onu da:
ÖĞRETMENİM
Öğretmenim var arkamda
Bıkmadan bakıyor bana
Üzülmemi istemiyor asla
Güven geliyor aklıma
O’nu duyunca
Annem babam gibi bakıyor bana
Yalnızlık çekmem hiçbir zaman onunla
Biricik öğretmenim o benim
Ailem diye bilirim
Elinden bırakmam asla
Ömer için şiir kadar arkadaşları da çok önemliymiş. Onlar için yapamayacağı şey yokmuş. Onlar için;
Arkadaşlarım onlar benim
Kardeşlerim diye bilirim
Her zaman yardım ederim
Kardeşlerim onlar benim
diyecek kadar sevgi dolu onlara karşı.
Ömer Meriç, sanata, şiire, spora, dostluğa önem veren, biz anne babalara geleceğe dair umutla bakmamızı sağlayan bir çocuk. Ömer ve ailesi gibi insanlar olduğu sürece bu ülke olarak sırtımız yere gelmez, inanıyorum.
AİLEM
Seviyorum sizi
Bakıyorsunuz bana
Besleyip büyütüyorsunuz
Ama…
Eksik etmiyorsunuz sevgiyi
ASLA…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz