Sokağa Çıkma Yasak Olunca Evde Neler Yapıyorsunuz

4

Sokağa çıkma yasağı olacağını duyduğum ilk günler bir panik havasına girmiştim. Oysa ki evde oturmayı da çok severim, kendime hep bir meşgale bulurum. Gelin görün ki yasak kelimesi girince işin içine bende sigortalar atıveriyor. Özgürlüğüm kısıtlanıp, ne yapıp ne yapamayacağım bana dikte edilince bambaşka bir insan oluveriyorum. İnsan her şeye alışıyor ama, ilk günler ne yapacağım nasıl hiç dışarı çıkmadan günler geçecek derken yasak olmadığında bile çıkasım gelmiyor. Tabii çok şükür bir sağlık sorunum yok, ailemde özel gereksinim gerektiren kimse yok ve dışarı çıkma zorunluluğu gerektiren işim de yok. Evde keyifle oturabilme lüksüne sahibim. Zaten sonraları geniş çaplı düşününce ve zorluk çeken insanlarla konuşup izledikçe evde sıkılıyorum demenin ne kadar şımarıklık olduğunu anladım.

Bu yazıyı yazma sebebine gelince sevgili okur, yasak olduğu günlerde ya da herhangi bir zamanda hiç fark etmez evde neler yapıyorum, neler önerebilirim dedim ve ekran karşısına geçtim. Eminim yazacaklarımdan çok daha yaratıcı, güzel önerileriniz olacaktır, yazının altına yorum olarak bırakırsanız başkalarına da dokunmuş oluruz bir nebze.

 • Evde boya yapmayı çok seviyorum. Özellikle eskimiş eşyalarımı yenilemek çok hoşuma gidiyor. Ana renklerden oluşan birkaç acrylic boyanız olması yeterli. Sehpadan, saksıya her şeyi boyayabilirsiniz. Renkler terapi oluyor insana.

 • Etamin işlemekten hoşlanır mısınız bilmem ama hem çok kolay hem de zevkli. Parça etamin kumaşlarına rengarenk işleyeceğiniz çiçekler, kuşlar daha sonra kasnağa geçirilerek harika bir duvar süsü oluyor. Korona günleri anısı diye torunlarınıza bırakabileceğiniz harika bir anı.
 • Benim olmazsa olmazım kitaplarım. Yemek, su olmadan yaşarım ama kitapsız asla. Hoşunuza giden bir tür, sevdiğiniz bir yazar evde en iyi dostunuz olabilir. Son zamanlarda 700 sayfalık Üvey Kardeş kitabını okuyorum. Çok kalın olması beni epey korkutmuştu ama o kadar akıcı ki, korona günlerinde arkadaşım oldu iki kardeş.
 • Sosyal medyada yapılan canlı yayınların bazıları çok faydalı oluyor. Değişik atölyelere katılma şansı yakalıyorsunuz ya da çok önem verdiğiniz bir kişinin bilgi paylaşımlarını ücretsiz ondan dinleyebiliyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde doğal parfüm yapım atölyesine katıldım oldukça keyifliydi.
 • Hiçbir zaman cildime ayıramadığım vakti yasak günlerinde yakalayıp özel bakımlar yapıyorum. Yüz maskesi, el-ayak peeling, saç bakımı gibi ne kadar oyuncaklı iş varsa hepsine vakit ayırıyorum ve vakit ayırabilmenin mutluluğu bile yetiyor.
 • Görmediğim, bilet bulamadığımdan gidemediğim tiyatro oyunlarını izliyorum. Yanlış okumadınız tiyatro izliyorum. Pek çok oyuncunun youtube kanalında oyunları ücretsiz sergileniyor. Ayrıca müze gezileri, konser programları da yapıyorum.
 • Mutlaka günde en az yarım saatimi egzersize ayırıyorum.

 • Sebze, meyve yetiştiriyorum. Bunun için bahçeniz olması gerekmiyor. Saksıda yetiştireceğiniz biberin, çileğin tadı inanın bahçede yetişen ile aynı. Kendi ellerinizle ektiğiniz, suladığınız, emek verdiğiniz tohumun size yenilebilir olarak geri gelmesi muhteşem.

 • Eski günlerde dışarıdan sipariş ile aldığımız pek çok yiyeceği evde pişirmek çok keyif veriyor. Pizza ve zeytinli açma bunlar içinde favorim. Meğer ne becerikliymişim mutfakta.
 • Ben korona günlerinde film-dizi izlemeye odaklanamayanlardanım. Özellikle uzun süreli filmler ya da çok sezonlu diziler beni sıkıyor ama yavaş yavaş, durdurarak izlemek de hoşuma gidiyor. Size bu süreçte izleyip beğendiklerimden bir iki öneride bulunmam gerekirse; film olarak Incendies, Insult, Maudie Netflix dizisi olarak da After Life, Dead To Me, Unorthodox, Kalifat, Anne with E olabilir.

Benden bu kadar, yasak bitti müsaadenizle ben biraz dışarı çıkıyorum.

4 YORUMLAR

 1. en çok bulunduğum yer tabii ki mutfak.En çok buluştuğum ev aletleri bulaşık makinası.Neyseki yemek yapmayı çok severim ve bu hayatımın rutini. Blogum zamanımı ayırdğım en güzel alan.Bir de tığla motif biriktiriyorum.Yeni motifler deniyorum. Bu arada motiflerden bir bluz, iki çanta yaptım.Yeni bir hırka projem için ip bekliyorum. Kitap nedense hiç okuyamadım,oysa çok severim. Önceleri baya bir film seyrettim sonra o da sıktı.Games Of Thrones a başladım.Ama bir bir gidiyor, çok (bana göre) vahşi. Salgınla ilgili hertürlü haberleri de TV’den takip etmeyi ihmal etmedim. Survıvor akşamları oldukça iyi bir vakit geçirici seyirlik oldu.
  İşte böyle aklıma gelenler bunlar.
  Sevgiler.

  • Tığ işini ben de çok seviyorum. KOrona günlerinde hiç elime almadım hemen başlayacağım. Ne kadar keyifli bir yorum bırakmışsınız çok teşekkür ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz