Tut Elimden Çocuk Olalım

1

Yarın Bilgi Üniversitesi’nde Tut Elimden Çocuk Olalım adlı bir seminer var.  Yetiştirme yurdunda yaşayan çocukların sorunları ve bir çözüm önerisi olarak “Koruyucu Ailelik” temasını işleyen “Tut Elimden Çocuk Olalım” semineri konu olarak zaten çok önemli olmakla beraber fikir annesi ve aylardır bu konuda emek veren Emel Göral benim can arkadaşım. Niye bunu özellikle belirttim, Emel bir anne, Emel bir kadın, Emel bir eğitimci, Emel sıradan bir vatandaş ama Emel elini taşın altına sokup, imkanları dahilinde bu ülke için çalışan, benim sorunum değil demeyen, tepesinin tası atan bir insan.

Bu yıl, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletisim Fakultesi 4. sınıf öğrencileri ile birlikte hazırladıkları yetiştirme yurdunda yaşayan çocukların sorunları ve bir çözüm önerisi olarak “Koruyucu Ailelik” temasını işleyen “Tut Elimden Çocuk Olalım” semineri 23 Aralik Cuma günü Santralistanbul’da gerçekleşecek.

Seminerin temel amacı, aile temelli bir çözüm önerisi olan Koruyucu Ailelik konusunda bir farkındalık sağlamak ve  toplumun temeli olan çocuklarımızın sevgi dolu ailelerde yetişmesinin önemini vurgulamak.

Tut Elimden Çocuk Olalım

Hayat Destek Derneği, “İstanbul Koruyucu Aile Derneği”, “Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi” gibi sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılacağı seminerde; sahada yapılan çalışmalar, deneyimler ve ihtiyaçlar ele alınacak. Sıcak gündemdeki yurtlar ve  devlet korumasındaki çocuklara ait sorunları, çözüm modellerini ve gündemi değerlendirerek bilgi alışverişinde bulunmayı amaçlayan seminer, meseleyi özellikle aile temelli çözümler açısından değerlendirecek. 23 Aralık 2016 tarihinde düzenlenecek seminerimizde konuyu tarihsel, psikolojik, sosyolojik ve hukuki açıdan derinlemesine değerlendirmek üzere, Hayat Sende Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Oskay, Koruyucu Aile Evlat Edinme Derneği Danışma Kurulu Üyesi Av. Türkay Asma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Erol, Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nihan Bozok ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Göçek konuşma yapacaklar. Seminerin ikinci bölümünde ise; İstanbul Koruyucu Aile Derneği Başkanı Filiz Suyur ve Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi Derneği Başkanı Güler Aslan sahada yapılan çalışmaları ve ihtiyaçları paylaşacaklar.  Koruyucu ailelik yapan gazeteci Mutlu Tönbekici, Çetin Kalkan, Aslı Doğay Örs ve Neva Bozdemir’in katılımıyla koruyucu aile deneyimleri paylaşılacak.

Seminer kapsamında Halkla İlişkiler Programı öğrencilerinin hazırladığı, “Yetiştirme Yurdunda Çocuk Olmak” kısa filmi ve sokak röportajı çekimleri gösterilecektir.  Seminerle bağlantılı olarak ayrıca Bilgi Üniversitesi E1 binası 2. katında, dersi alan öğrencilerin çekimlerinden hazırlanan bir fotoğraf sergisi yer alacaktır. Sergide yetiştirme yurtlarında yaşamış bireylerin başarı hikâyelerine yer verilecektir.

img_1954

“Tut Elimden Çocuk Olalım” Semineri, 23 Aralık 2016, Cuma günü İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’de düzenlenecek.

10.30 -14.00 arası gerçekleşecek seminer herkese açık.

Unutmayalım ki, sevgisizlik şiddetle eşdeğerdir. Tuttuğumuz her el kurtarılmış bir hayat…

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz