Urla’da Katmer Ünal Kardeşler

0

Yazın siz de benim gibi yemenin ölçüsünü kaçırmaktan pişmanlık duymayanlardansanız şimdi anlatacağım mekanı mutlaka not edin. Yolunuz Urla’ya düşerse – hatta İzmir tarafına bile düşebilir- denizin kenarında, püfür püfür esen Ünal Kardeşler Katmer Salonunda bir soluk alın derim.

60170113_H0NRryZjlvWlob73WyZRxu8QO0Edy_BG0C2bHscdqYo

Katmer deyince benim aklıma hep Gaziantep’in meşhur tatlısı gelir. Hatta 2KadınAnadolu‘da ilk durağımız Antep ve  Akşam Simit Fırınında katmer yemek olmuştu eğer bizi takip ediyorsanız.

Seçtiğim kızkardeşlerimden Renan ile Sığacık’ta tatil yaparken bir akşam onun Urla’da yaşayan ailesini ziyarete gittik. Renan’ın anne ve babası bizi bir yere götüreceklerini, hem manzarasının hem de katmerinin harika olduğunu söyleyince, açıkçası aç karna nasıl tatlı yiyeceğiz diye düşündüm. Fakat dediğim gibi yazın bende ölçü kaçıyor. Tatlı da yerim börek de yerim üstüne kebabı da götürürüm kıvamında olduğumdan bir de tavsiye eden Canan Tan olunca gayet mutlu mesut Urla İskele’ye gittim onlarla.

Bir kere katmer salonunun konumu öyle güzel ki, neredeyse denizin içinde masalar. Urla iskele zaten tam resimlik. Katmer öyle bildiğimiz katmerden değil, yumurta ile pişiriyorlar. Biz peynirli ve kıymalı söyledik. Aynı anda pişiyor ama lezzetleri asla karışmıyor. Masaya gelen ve kendilerinin yaptığı buz gibi ayran şahane. Ben ki ayran çok içmem, içsem de açık olanı tercih etmem, bu ayrana bayıldım. Konu yemek olunca bir de yöreye özel olunca tabii Gezgin Banu olarak kendimi mekanın mutfağında ustaların yanında buldum.

Katmer dışında çiğ börek de çok güzel. Her ikisinin de hamuru çok ince. Pişerken ağır bir tat gibi görünse de yedikten sonra hiç rahatsız olmuyorsunuz. Kahvaltısının da çok güzel olduğunu söylediler ama ben denemedim.

Şimdi Urla’da balık yenir diyebilirsiniz ama deniz kenarında sürekli balık yemekten sıkılanlar ve özel bir tat denemek isteyenler için Ünal Kardeşler Katmer Salonu güzel bir tercih bence. Üstüne bir de tavşan kanı çay içtiniz mi sizden mutlusu yok. Eh biz daha da mutluyduk, Canan Tan’ın harika sohbeti, Orhan Tan’ın yemek tarifleri vakit nasıl geçti anlamadık.

Ünal Kardeşler Katmer Salonu
Urla İskele (Urla)
0232.752.13.20

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz