Güvenli Yaşam Kadıköy

2

Güvenli Yaşam Kadıköy, sivil inisiyatif grubunu oluşturan, biz Kadıköy’de yaşayan  gönüllüler bugün ilk bildirimizi yayınladık. Kentsel dönüşüm adı altında ilçemizde yaşanan olumsuzluklar, kaybedilen canlar, zehir soluyan kalpler için oluşturduğumuz grubumuz ilk olarak Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile bir araya geldi. Kendisinden kentsel dönüşümün geldiği nokta, yasal durumlar, gidişat hakkında bilgi aldık. Hepsini pazartesi günü burada tek tek yazacağım.

Güvenli Yaşam Kadıköy

Şimdi, bugün Levent Üzümcü’nün okuduğu bildiriyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bir tek canımız var.

Biz Kadıköy’ü Koruma Gönüllüleri olarak burada yaşayanlarız. Sokakta pusetle bebeğini gezdirenleriz, tekerlekli sandalyesi ile bir yerden bir yere gitmeye çalışanlarız, bastonuna dayanan yaşlılarız, turp gibi gençleriz, inşaat işçileriyiz, bu sokakların ağacıyız, böceğiyiz.

Biz ölüyoruz. Duyun, görün! Sizin canınız, evladınızın, annenizin, babanızın canı kaç para ediyor? Depremde ölmeyelim diye başlatılan bu kentsel dönüşüm amacına uygun işlemiyor, bir o kadar da rantsal dönüşüyoruz.

İlle de bir saldırganın, bir işgal ordusunun mu gelip canımızı alması gerek, dur dememiz için, harekete geçmemiz için?

Ödünç verilmez, kredisi çekilmez, başa sarılmaz, faize konulmaz; bir tek canımız var.

Bugün burada belediye ile, inşaat şirketleri ile, kamyon şoförleri ile, vatandaşlarla birlikte aklımızı başımıza, elimizi vicdanımıza koyalım ve canımızı koruyalım diye toplandık.

Anayasa madde 56 der ki: “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.”

Ayrıca Çevre Kanunu’nun 15. Maddesi Çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike yaratan faaliyetlerin gerekli şartlar oluştuğunda süre verilmeksizin durdurulmasını düzenler.

Taleplerimiz:

  • İnşaat şirketlerinin, güvenlik uygulamalarını ve işçilerin eğitimlerini, yaptıkları bina kadar özenli ele almaları ve aksaklıklar olursa ciddi yaptırımlar uygulamaları,
  • Vatandaşın anayasa ile kendisine ödev koşulan denetim hakkını kullanma yetkisinin devlet mekanizmaları tarafından tanınması,
  • Bina sakinlerinin binalarını mütteahite vermeden önce güvenlikle ilgili önlem ve sorumluluğun alındığından emin olmaları.

Bir tek kişiyi daha rantsal dönüşüme kurban vermemek için, zehir zıkkım solumamak için siz de ses verin. Güvenliği kati öncelik yapmaya kararlıyız. Bir arada başaramayacağımız hiçbir şey yok. Yeter ki, hepimiz yaşamımızdan sorumluluk alalım ve işin ucunu bırakmayalım.

Bu kanunların uygulanması biz vatandaşların bilinçli tutumlarımıza bağlıdır. Vebali boynumuzadır.

Sonrasında geçen hafta inşaat kamyonundan düşen betonların altında ezilerek can veren vatandaşımızın öldüğü Suadiye Kaptan Arif Sokak’a giderek bildirimizi bir kez de burada okuduk ve karanfillerimizi bıraktık.

Güvenli Yaşam Kadıköy

Bize katılmak isterseniz Facebook, Güvenli Yaşam Kadıköy sayfasına üye olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz