İki Kadın Girişimciden Ay-Sa Pasta

0

Yılın son iki gününü yaşarken renkli, tatlı, çok şekerli bir yazıyla karşınızdayım sevgili okur. Burası Banu’nun Dünyası ve on yıldır burada senden, benden, bizden şeyler var. Hayatın içinden, yorgunluğundan, keyfinden, acısından, tatlısından kısaca yaşanan her şeyden bahsetmeye çalışıyor bazen kızıyor bazen gülüp geçiyorum. Çoğu zaman da öyle gurur duyduğum işler oluyor ki uzun uzun yazmak istiyorum. İşte bugün de o günlerden biri ve yine iki başarılı girişimci kadının hikayesi var bu satırlarda.

Ay-Sa Butik pasta

Malumunuz bu ay evde bir Bebek Partisi yaptık. Topu topu üç saat süren parti için neredeyse üç hafta yazdım, çizdim, okudum, araştırdım, gezdim, gördüm ve görmemiş ikinci kez teyze olursa nasıl abartır deyip partiyi gerçekleştirdim. İyi ki de yaptık, çok eğlenceli çok renkli geçti. Detaylar için TIK TIK. 

Partinin süsleme, hediye, eğlence kısmı bende olduğu için kontrol de doğal olarak bendeydi ve sorun yoktu fakat günün belki de en mükemmel olması gerekenlerden biri olan pasta kısmı başkalarına emanetti. Ay-Sa Butik Pasta. Kimdi bunlar, isteğimi tam anlamışlar mıydı, pastanın tadı nasıl olacaktı, şeker hamuru kayış  keki sert olursa, katkı maddesi kullanırlarsa, kreması yağ gibi olursa gibi pek çok soru içimi kemiriyordu ama kimseye belli etmiyordum. Kurabiyeler ve pop kekler de onlara emanet olduğundan dua etmekten başka şansım yoktu.

Ailece pek meraklıyızdır etrafımızdaki girişimcilerle çalışmaya, onlar kazansın, onlar büyüsün, onlar üretsin. Annemin komşusu ve her zaman çok sevdiğini söylediği Ayşen Hanım bir akrabasıyla pasta yapıyormuş, kursa gitmiş, harika oluyormuş yiyenler çok beğeniyormuş. İyi de herkes pasta yapıyor şu aralar, herkesin yaptığı da çok güzel görünüyor üstelik. Ne yapsak ki? Tabii ki annenin dediği olur ve kurabiye, pastayı Ay-Sa yapacak.

Efendim Ay-Sa, Ayşen ve Sabiha isimlerinin kısaltılmışı anlayacağınız üzere. Eşleri kuzen bu iki kadın evde misafirlerine kek, pasta, tatlı yaptıklarında o kadar beğeniliyormuş ki bir süre sonra eşlerinin de desteklemesi ile bunu iş haline getirmeye karar vermişler. Ayşen Hanım emekli bankacı, Sabiha Hanım ev kadını, ikisi de yenilikçi, öğrenmeye açık. Hemen bir kursa yazılmışlar beraber, bildiklerini bir kenara bırakıp yeni teknikleri öğrenmişler ve öğrendiklerini de hemen uygulamaya geçirmişler. İlk olarak sosyal medya hesaplarını açmışlar, burada paylaştıkları beğenilince daha da coşmuşlar, ürettikçe üretmişler ve yavaş yavaş tanınmaya başlamışlar.

Ay-sa Kurabiye ev

Öyle kocaman atölyeleri filan yok, evde yapıyorlar her şeyi. Yaparken evlerinin neşesi, çocukların kahkahaları karışıyor hamurlarına ve pek daha şeker oluyor yaptıkları. Ellerinin hamuruyla iş dünyasına ama sevdikleri işi yaptıkları renkli dünyalarına çok şey katarken, pastalarını sundukları insanlara da sevgilerini katıyorlar.

IMG_3550

Gelelim bizim pastalara. Kurabiyeler tam istediğim şekilde olmuştu öncelikle. Ne istediysem o, işte benim kişiye özel iş yapanlardan beklentim bu. Ne istediysem bana onu sunmaları, ne eksik ne fazla. Pop keklerin tadı biraz daha ağır olur sandığımdan yememiştim önce ama sonra kızım o kadar beğendi ki tadına bakayım dedim, çok hafif ve çok kek gibiydi. Bayıldım. Pasta tek kelimeyle muhteşemdi. Dışının gösterişi, büyüleyici etkisi kadar içinin hafifliği denge sağlamış,  pasta kremasının ağızda yarattığı o keskin yağlı tadı kesinlikle almıyor, hafif çikolata tadıyla kakaolu kek karışımını damağınızda hissediyorsunuz. Ancak bu kadar damak zevkimize hitap edebilirdi.

p1815429648-o1009795257-3 (1)

p1651936352-o1009795257-4

Demek ki yeni girişimlere şans vermek, etrafımızda üreten, çalışan kadınlara güvenmek gerek, hele ki komşunuz ise. Doğum günü, nişan, özel kutlama pastaları yanında baby shower, diş buğdayı gibi organizasyonlar için de kek, kurabiye, çikolata yapıyorlar bilginize. Biz çok memnun kaldık, eminim sizin de çevrenizde bu işi yapan çok kadın var ama Ay-Sa Pasta ile çalışmak isterseniz işte iletişim bilgileri. Yerleri yani evleri Bostancı’da.

instagram: AYSABUTİKPASTA

Tel: 0535.278.11.83 / 0530.323.46.61

facebook: Aysa Pasta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz