Yeni Yılın İlk Günü Ritüeli

2

Her yeni yılın ilk günü mutlaka buraya birkaç satır da olsa yazmayı alışkanlık haline getirdim. Eski yılla vedalaşma mı dersiniz, yamalı bıraktığım geçmiş mi dersiniz, yeni yıla ait hayaller, beklentiler, planlar mı dersiniz bilemem, tek bildiğim yazılı kayıt bırakmayı seviyorum. Senenin sonunda muhasebe yapıyorum, alacak-borç hanemi kontrol ediyorum ve hedeflerimin ne kadarını gerçekleştirdim, ne kadarı devretti bir bilanço çıkarıyorum. Üniversitede her yıl bütünlemeye kaldığım, hatta çoğu zaman alttan aldığım ders Muhasebe’ye Giriş, Muhasebenin Dibi, Muhasebeden Son Çıkış vs desem inanmazsınız değil mi?

Lafı uzatmayım pandemi nedeniyle benim de herkes gibi planlarımda sapmalar oldu. Sadece pandemi değil hastalıklar, ölümler, düşüp dişlerimi kırmam da eklenince çoğu hayalim gerçekleş(e)medi, bazılarına da ben zaman ayıramadım. Örneğin diğer yıllara göre en az kitap okuyabildiğim yıl oldu; 39 kitap,9659 sayfa. Bu yıl bu sayıları iki katına çıkarmayı hedefliyorum.

Hayatıma katmak istediğim bir şey de türküler. Evet daha çok türkü dinlemek istiyorum, bu konuda ne yapacağımı, nasıl yapacağımı bilmediğim için türkü sevenlerden, türkü söyleyenlerden öneriler bekliyorum.

Bu yılın sonuna kadar Defne ile yeni projemiz Birlikte Geleceğiz için en az 12 köye gidip 600 kadına ulaşmak, onlarla sohbet etmek ve Dut Ağacı kitabımı hediye etmek istiyorum. Tabii bunun için azından kitaplar için destek olabilecek hayal ortaklarına ihtiyacım var.

Şartlar elverdiği takdirde bir yayla evinde konaklamak istiyorum. Bölge konusunda karar vermedim ama pencereyi açtığımda sadece yeşil ve mavi gördüğüm bir yer olması yeterli, bir de pamuklu yorgan olsun altına kıvrılayım.

Aileme daha çok vakit ayırmak – ortak keyif aldığımız aktiviteleri yapmak – onlarla birlikte patlayana kadar gülmek istiyorum. Patlar mıyım? Patlamayım.

Yeni kitap projesinin adını koymak istiyorum. Bu yıla yetişir mi bilmiyorum ama ilk sayfasını yazmaya başlamak istiyorum.

Her ay bir tiyatro oyunu izlemek planlarım arasında. Maalesef bu yıl sadece iki oyun izledim ama benden kaynaklı değil malumunuz.

Günde en az iki litre su içeceğim, kendime söz veriyorum. Yoksa buruşa buruşa öleceğim.

Bir Eşitlik Ütopyası adlı gösterimi en az beş kere sahnede sergilemek istiyorum.

Aldığım işaret dili eğitimim sonrasında yapamadığım pratiği bu yıl daha çok yapmak istiyorum. Belki bu konuda pratik yapabileceğim gruplar bulabilirim, ne dersiniz?

Bloguma her hafta en az üç içerik yazmayı hedefliyorum. Gün bitmeden bu blog yazısını yetiştirmek bile hedeflerimi gerçekleştireceğimin bir işareti değil mi?

Haydi siz de yazın, sizin hayalleriniz, beklentileriniz ne yeni seneden?

 

2 YORUMLAR

 1. Dişinizin kırılmasına çok üzüldüm. Bizzat yaşadığım için neler hissetmiş olabileceğinizi tahmin edebiliyorum. Geçmiş olsun.

  Birlikte Gezeceğiz projesi kulağa hoş geliyor. Umarım kaynak konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Üniversitedeyken bir köy okulunu baştan sonra tadilat etme projemiz vardı. Kaynak sıkıntıları yaşamıştık proje boyunca. O nedenle iyi dileklerimi iletiyorum.

  Bol su içmeyi keşke ben de yapabilsem :).

  Hayallerim arasında yabancı dilimi geliştirmek var bu sene. Yüksek lisans için gerekecek.

  Sizde olduğu gibi kitap okuma olayını arttırmam gerekiyor. İş hayatına atıldıktan sonra epey gevşeklik gösterdiğimin farkındayım fakat bir türlü planlar ile gerçek dünya aynı çizgide buluşmuyor.

  Şimdilik hoşçakal. :)

  • Çok teşekkürler bu harika yorum için. Kitap okumayı artırdınız mı? Yabancı dil için neler yapıyorsunuz? Su içiyor musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz