Banu'ca

Doğru Güneş Gözlüğü Seçimi

12 Mayıs 2017

Yıllardır bıkmadan usanmadan kullandığım, kaybedince gidip aynısından yine aldığım, kırılınca, çizilince tamir ettirip tekrar kullandığım damla şekilli Ray-Ban pilot çerçeveli güneş gözlüğümü yine ve yeniden kaybedince bu kez yeni gözlük modelleri araştırmaya karar verdim. Bu defa doğru güneş gözlüğü seçimi benim için önemli bir kriter oldu. Eh biraz model ve renk değiştirmekten zarar gelmez, hem yaza da farklı bir başlangıç yaparım dedim ve başladım araştırmaya. Kadın güneş gözlüğü modellerine bakarken, bir yandan da evdekiler için erkek ve çocuk modellerine de kaydı elim. Belki siz de yüzünüze uygun güneş gözlüğü arayışındasınız belki de benim gibi biraz değişiklikte fayda var diyenlerdensiniz, o  zaman bu yazı tam size göre.

Güneş gözlüklerini çoğunlukla güneş ışınlarından korunmak için kullanırız ha bir de kuşkusuz hoş bir aksesuar olarak. Özellikle aksesuar konusunda bazen abartıp göze vereceği zararı göz ardı ederek cam kalitesi iyi olmayan ama gösterişli gözlük kullandığımız da olmuyor değil. Cam kalitesi iyi olmayan gözlük deyince UVA(ultraviyoleA) ve UVB(ultraviyoleB) adlı zararlı ışınlarından gözü koruyamayanlardan bahsediyorum. Bu gözlükler güneşin cildimizde oluşturduğu lekeler gibi gözümüzde hasara yol açmakta maalesef. Bu yüzden çocuk yaşlardan itibaren, ultraviyole açısından riskli ortamlarda uygun güneş gözlüğü kullanmak çok önemli.

Bir de moda diye gözümüze taktığımız araba farları var. Yok, her gözlük her yüze uyar diye bir şey yok. Moda da bir yere kadar değil mi sevgili okur? Çok doğal olarak aklımıza şu soru geliyor, güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-UV filtreli olmasına

-Kaliteli cam olmasına

-Yüzünüzün yapısına uygun çerçeveli olmasına

-Eğer gözünüz bozuksa göz bozukluğuna uygun numaralı gözlük olmasına dikkat etmek ilk sırada yapılacaklardan.

Güneş gözlüğünü eskiden sadece yaz aylarında kullanırken günümüzde dört mevsim gözlük ile geziyoruz. Kışın kardan, sonbaharda rüzgardan, ilkbaharda güneşin ilk ışınlarından korunmak derken çantamızdan eksik etmediklerimizden oluyor güneş gözlükleri.  Uzmanlar bulunduğumuz yerin ağırlıklı rengine ve havasına göre de gözlük seçiminin etkili olduğunu söylüyor. Deniz, gökyüzü gibi mavi ağırlıklı yerler için ve karlı ortamlar için koyu gri gözlük camını önerirken, orman, yeşil alan ve bahçeli ortamlar için yeşil; çöl, çıplak arazi, dağ, beton, asfalt, aydınlık iç mekanlar, şehir içi, kumsal, plaj gibi ortamlar içinse koyu kahve gözlük camın tercih edilmesi faydalı olacaktır diye de ekliyorlar.

Güneş gözlüğü seçmek o kadar da kolay iş değilmiş değil mi? Benim özellikle güneş gözlüklerimi seçerken ilk tercihim, güneş ışığında mükemmel bir koruma sağlamak için gözü üstten ve yandan gelen veya yansıyan ışınlardan da koruyacak şekilde yüzden uzakta durmayan kapayıcı özellikte olanlar. Tam bu noktada kadın, erkek, çocuk pek çok seçeneği bir arada inceleyerek ulaşacağınız Alve’deki Güneş Gözlüğü kategorisine bir bakın derim.

Doğru güneş gözlüğü seçimi için ipuçları

 • Öncelikle güneş gözlüğünü taktığınızda gözünüzün bulanmaması gerekiyor. Tam tersi yani bulanıyorsa o gözlük camının kalitesiz olduğundan emin olabilirsiniz.
 • Gözlük camının renginin her yerinde aynı olup olmadığına bakın, camın kimi yerleri açıksa gözlüğü satın almayın. Ancak degrade diye tabir edilen camdan alacaksanız o zaman durum değişiyor. Böyle bir gözlük seçerken cam renginin üstte koyu altta açık olmasına dikkat edin. Gözlüğü aşağı yukarı oynatın. Böyle yaptığınızda camda dalgalanmalar oluyorsa gözlük camı kalitesizdir.
 • Güneş gözlüğü alırken mutlaka sertifikasını isteyin. Sağlık bakanlığı ithal edilen tüm güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmiş.
 • Numaralı gözlük kullanıyorsanız güneş gözlüğü satın almadan önce mutlaka bir uzmana başvurun.

Gelelim en önemli ve hassas noktaya; güneş gözlükleri neden bu kadar pahalı diye sormadan edemiyorum ama yanıtı da aslında soruda saklı. Güneşin zararlı ışınlarından gözümüzü korumak için oldukça dikkatli ve özenli olmak, özel testlerden geçmiş camları tercih etmek gerek. Hem kaliteli olsun, hem modern olsun, hem uygun fiyatlı olsun derken, ürünler arası fiyat karşılaştırması yapan siteler bu konuda oldukça faydalı oluyor. Şu an iki gözlük arasında kararsız kaldım, sizce hangisi?

AB mi?

 

 

 

6 Comments

 • Reply NALAN VAR 12 Mayıs 2017 at 11:37

  Banucum çok güzel bir konuya değinmişsin, gözlerimizin kıymetini bilmemiz gerekiyor.Numaralı gözlük kullanırken yıllarca güneş gözlüğü kullanmadım, bir ara colormatikti camlarım onlar çok rahattı.Sonra lense geçincede bütün gün işteyim… işten eve evden işe gündüzü günleri yaşamadığımı hafta sonları farkediyordum, klimalı kapalı ortam güneşten sıcaktan havadan uzak bir yaşam… Neyse ev hanımı olduktan sonra daha çok anladım değerini güneş gözlüklerinin.Araç kullanırken gözalıcı ışıklardan koruması,lens kullanınca rüzgardan koruması, yanlarının kapalı olması yada mümkün olduğunca büyük model tercih edilmesinin önemi büyükmüş.
  – B seçiminin tasarımı hoşuma gitti ama cam rengi daha koyu olmalı ayrıca bu güzellikleri yüzünde görerek karar vermeyi tercih ederdim.
  Güle güle kullanmanı dilerim…

  • Reply kadir 21 Mayıs 2017 at 15:39

   banu hanım bu fotoğraftaki gözlüğün markası ne acaba eşim için beğendim almak istiyorum bulamadım

   • Reply Banut 21 Mayıs 2017 at 16:58

    Nalan’cım gözlüğün markası Gianfranco Ferre

 • Reply mavianne 12 Mayıs 2017 at 11:52

  yaz öncesi faydalı bir yazı olmuş
  öyle güzel ki modeller insan karar veremiyor hangisini alacağını

 • Reply beyza 20 Mayıs 2017 at 12:56

  banu hanım bence bir teraryum yazısı yazmalısınız. ben tüm teraryum malzemelrini http://www.yoyomoyo.com dan alıyorum hem çok ilgililer hem de yapım konusunda çok yardımcı oluyorlar. bir de sitenizde arama butonu yok olsa kullanıcı deneyimi konusunda çok iyi olur. dilerseniz http://www.seodrome.com firması size yardımcıolabilir

 • Reply Tarz2 07 Şubat 2018 at 16:48

  Doğru seçilen bir güneş gözlüğü, şıklığınıza şıklık katacak bir seçim olacaktır. 💃

  Güneş gözlükleriyle ilgili yazımızın devamı için linke tıklayabilirsiniz. https://www.tarz2.com/yuzunuze-en-uygun-gunes-gozlugunu-bulmaya-var-misiniz 😊👍🏼

 • Leave a Reply

  Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

  Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

  Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

  Lale Celepoğlu

  D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com