Kanada’da Doğum

12

Bugünlerde daha mı sık duyar oldum yoksa aynı düşüncedeki insanlarla mı karşılaşıyorum hep bilemiyorum ama yurt dışında doğum yapmak fikrindeki insanlar çok sık karşıma çıkar oldu. Yabancı bir ülkenin vatandaşlığını elde etmenin en kolay, ucuz ve garantili yolu doğum ne de olsa. Daha önceleri herkes Amerika’da doğumu tercih ederken bugünlerde Kanada’da doğum pek revaçta. Kanada’da doğum mu Amerika’da doğum mu diye düşünmeden edemez herhalde yurt dışında doğumu göze alan bir anne. Doğrusu ne, iki ülke arasında ne gibi farklar var Dr. Alper Mumcu bu konuda öyle detaylı bir yazı hazırlamış ki, merak eden Neden Kanada’da Doğum yazısına tık tıklasın vallahi.

Bu arada Dr. Alper Mumcu’yu daha önce yazdığım Kanada’da Yaşam yazımdan hatırlayanlar olabilir. Kendisi Türkiye’de ilk web sitesini kuran kadın doğum uzmanı olup neredeyse yirmi yıl önce daha internet bu kadar yaygın değilken bebek bekleyenlere, anne adaylarına, kadınlara adeta koçluk yapardı. Türkiye’nin en tanınan doktorlarından biri iken 2010 yılında Amerikan Hastanesinden ayrılıp Kanada’nın Quebec Eyaleti’nin en büyük şehri Montreal’e göç etti. Orada dünyada ilk kez 1978 yılında tüp bebeği gerçekleştiren ekip içinde yer alan ve daha sonra Kanada’nın en iyi tıp fakültesi kabul edilen McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği ve Tüp Bebek ünitesini kuran Prof. Dr. Seang Lin Tan’in daveti ile  yeni kurduğu tüp bebek merkezinin  o zamanki adi ile Montreal Reproductive Centre’in başina geçip 3 yıl bu merkezin kurulusunda ve gelişiminde rol aldı.

1978 yılında dünyanın ilk tüp bebeği Louise Brown’u dünyaya getiren ekipteki bilim adamlarından biri olan Simon Fishel ve Alper Mumcu

Ardindan bir sure McGill Üniversitesi jinekolojik onkoloji bölümünde araştırma ekibinde yer alıp sonrasında  Clinique Gynesys’de Dr. Faruqi ile çalıştıktan sonra 2015 yılında yurda geri döndü ve şu anda Mumcu yine Türkiye’de. Ben yine onu bulup aklımdaki soruları sordum. Kanada’da doğum yapmak kaça mal olur, Kanada’da doğum mu Amerika’da doğum mu, Kanada’da doğum için neler gerekli, doğumdan kaç ay önce Kanada’ya gitmeli…Sağ olsun kırmadı ve Kanada’da Doğum ile ilgili bilgileri paylaştı;

Kanada’da doğum sürecini biraz anlatır mısınız? Yani bürokrasi olarak ne gibi zorunluluklar var? Hastaneler özel-devlet ne gibi farklılıklar gösteriyor?

Aslına bakacak olursak Kanada’da doğum süreci buradaki devlet hastanelerinden çok da farklı değil. Kanada’da sağlık tamamen devletin denetimi altında olduğundan özel hastaneler yok. Bütün hastaneler ya devlete ya üniversitelere bağlı ya da vakıflar tarafından yönetiliyor. Burada verilen sağlık hizmetlerinin  tamamı eyaletler düzeyinde devlet tarafından karşılanıyor. Özel muayenehaneler var ancak halk buraya gittiğinde de cebinden herhangi bir para ödemiyor. Doktor ücreti ve diğer masraflar devlet tarafından doktora ödeniyor. Buradan gittiğinizde  gebeliğinizi takip eden doktor hastaneye kaydınızı yaptırıyor  ve herhangi bir acil durum söz konusu olduğunda ya da doğum başladığında direkt olarak hastaneye başvuruyorsunuz. O andan itibaren o günkü nöbetçi ekibin takibi altına giriyorsunuz.

Burada olduğu gibi tarihe karar verip, sezaryen isteğe bağlı uygulanıyor mu?

 İsteye bağlı sezaryen genelde yapılan bir uygulama değil ancak bu durum hastaneden hastaneye ve doktordan doktora büyük değişkenlik gösteriyor bazı hastaneler buna asla izin vermezken bazıları ise daha esnek davranabiliyor.

Ya epidural?

Vajinal doğumda epidural kullanımı oldukça yaygın ancak bu tamamen anne adayının isteğine bağlı ve talep edildiği taktirde hemen gerçekleştiriliyor. Onun dışında benim Montreal’de bildiğim hastane anne adayının isteklerine son derece saygılı ve müdahalesiz vajinal doğumu destekleyen bir hastane. Ancak tabii ki burada da anne adayının ve bebeğin farklılıkları dikkate alınıyor ve bir genelleme yapmak mümkün değil.

Sezaryen  uygulamaları ise çok acil bir durum olmadığı taktirde epidural ve spinal anestezi ile gerçekleştiriliyor. Genel anesteziye sadece acil durumlarda başvuruluyor. Şöyle ki Kanada’da doğum yapmak isteyen ancak tek şartı genel anestezi olan bir anne adayı için sezaryen sırasında genel anestezi verecek bir anestezi doktoru bulamadık ve ne yazık ki anne adayımız bu nedenden dolayı Kanada’ya gitmekten vazgeçti.

Kanada’da doğum yapmak ortalama kaça mal olur?

Doğum parası doktordan doktora ve hastaneden hastaneye çok değişkenlik gösteriyor. Örneğin Toronto’da 8000 Kanada Doları civarında iken Montreal’de 3500 ile 5000 Kanada Doları arasında değişiyor. Tabii 5000 derken bu sadece doktor ücreti. Buna hastane, yol, konaklama ve oradaki yeme içme masraflarını da eklerseniz yaklaşık 25.000 Kanada Doları’na mal oluyor.

Doğumdan ne kadar süre önce Kanada’ya gitmek gerekiyor?

Kanada’da doğum yapmak isteyen anne adaylarının 34. haftada oraya gitmeleri isteniyor. Daha önce gitmenin bir gerekliliği yok.

Gebelik sürecinde Türkiye’ye göre kontrol sıklığı nedir?

34. haftadan sonra anne adayının ve bebeğin durumuna göre iki haftada bir, haftada bir ya da gerekli durumlarda daha sık kontroller yapılıyor. Her kontrolde ultrason yapılmasa da bebeğin durumu ve annenin durumu değerlendiriliyor.

Kanada’da doğum yapmaya gitmeden önce doktor seçilebiliyor mu?

Doktor seçme şansı elbette var ancak problem, doktorların yeni hasta kabul etmek istememeleri. Bu nedenle önceden doktor ve hastane ayarlamadan gitmek çok büyük risk. Ancak doktor randevusu ayarlandıktan sonra kalacak yer ve ulaşım gibi işlemler yapılmalı. Zaten tüm bu işlemler de internet üzerinden çok kolaylıkla halledilebiliyor. Kanada insan dostu bir ülke olduğu için bu konularda ve doğum sonrası evraklarla ilgili bürokratik İşlemlerde ciddi bir problem yaşanmıyor ve kişiler kendileri kolaylıkla bunları halledebiliyorlar.

Dr.Alper Mumcu
Kadin Hast. ve Dogum Uzmani

12 YORUMLAR

  • Çocuğunuzu özgürlükler ülkesinde dünyaya getirme fırsatı!
   Her anne, baba evlatlarının geleceğini garanti altına alma hayali kurar. Özgürlükler ülkesi Amerika’daki eşsiz imkanlar ve bebeğinizin alacağı Amerikan pasaportu sayesinde hayaller gerçek oluyor. Amerika’nın en güzel ve ekonomik şehirlerinden biri olan Houston’da doğum yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi Amerikadaki en ucuz dogum paketleriyle size sağlamaktan gurur duyuyoruz.

   En iyi doktorlar, yüksek yaşam standartı, uygun alışveriş imkanları, sayısız turistik cazibe merkezi, tropikal iklim ve dünyanın dört bir yanında muhteşem mutfaklar Houston’da sizleri bekliyor!

   YABANCILIK ÇEKMEYECEKSİNİZ!
   Houston’da memleket özlemi çekmeyeceğinizi garanti ederiz. Gerek sizleri başta yabancı dil konusunda olmak üzere her süreçte destekleyecek olan ekibimiz, gerek Türk ve Ortadoğu marketlerinde bulabileceğiniz ürünler, gerekse de şehrin dört bir yanında yer alan Türk restoranlarındaki zengin seçenekler burada.Bizi sadece Houston’da doğum yapmanıza yardımcı olacak bir şirket olarak görmeyiniz. Biz sizlere, sadece burada olduğunuz sürece değil, ömür boyu sürecek bir dostluk vaat ediyoruz. http://www.houstondadogum.com

 1. Dogum yada baska sebeple yolunuz Houstona duserse Houston Galleria’da ayni sitede Sahibinden 1+1 ve 2+1 full esyali kiralik daireler,kiraya elektrik,su,internet ve TV kablolu yayin dahil, araba kiralama secenekleriyle:arkadaş canlısı Türk komşu ve arkadaşlarla çok güzel vakit gecirebilir babysrus,HEB market,Galleria vb birçok merkezi yere yakın olması hayatınızı çok kolaylaştiracaktir. Houston ziyaretiniz kesinlikle eşsiz bir deneyime dönüşecektir. irtibat: Handan Yolcu handanyolcu@yahoo.com Cep: +1 713 5040236 http://www.houstondakiralikdaire.com

 2. Merhabalar
  Biz cocuğumuzu Kanada’da doğmasini isteriz, eşim 10.hafta dır hamile. Nasil vize alip ve acaba giriş izni vereceklermi?
  Bu konuda yardimci ola bilen var mi?
  Saygilar

 3. Doğum için gelmek istiyoruz kalacak yer referans dışında da doktor ayarlaması, hastane randevularında refakat etme doğum sonrası pasaport işlemlerinde vb konularda da yardımlarınız oluyir mu? Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz