Kanada’da Emlak ve Yatırım Üzerine

2

Dünyanın en yaşanılır ülkelerinin başında gelmesi, dünya standartlarını belirleyen yüksek eğitim kalitesi, istikrarlı politikası ve güçlü ekonomisi sebebiyle Kanada,  son günlerde en çok göç alan ülkelerden. Her yıl 300 bine yakın göçmenin geldiği ve büyük kısmının da öğrenci olduğu düşünüldüğünde Kanada’da konut ihtiyacı çok fazla. Hal böyle olunca da en merak edilenler;  Kanada’da yatırım yapmak ne kadar akıllıca, Kanada’da en çok prim yapan şehirler hangileri, Kanada vatandaşı olmayan biri ev satın alabilir mi, Kanada’da ev almanın vatandaş olmaya bir faydası var mı gibi sorular oluyor.

Bu konuda “Kanada’da Emlak ve Yatırım Üzerine” bana çok fazla sorulan soruları ben de konusunda uzman Filiz Surer Kul’a sorarken aynı zamanda kendisiyle canlı yayın yaptık ve pek çok kişinin de sorularını yanıtladık. Filiz Surer Kul, 18 yıldır Kanada’da yaşıyor. 14 yıldır da Emlak ve Yatırım Danışmanı. Kendisi uzun yıllar Türkiye’de Mali İşler Yöneticiliği yapmış, yani konusunda teorik bilgiye gayet hakim. Toronto’da uzun yıllardır yaşaması ve çalışması da onun pratikteki bilgilerinin güçlü olmasını sağlıyor; bölgeleri, okulları iyi tanıması, yasaları yakından takip etmesi gibi. Aynı zamanda Filiz Surer Kul’un yaptığı tüm emlak alım satım işlerinin %5’i Canadian Breast Cancer Foundation ve Sick Kids Hospital için bağış oluyor. Bu bağışlar kazandığı komisyon üzerinden olduğu için dolaylı olarak müşteriler de Kanada’da meme kanseri ve hasta çocuklar için sürekli yapılan araştırmalara katkıda bulunmuş oluyor.

İşte Kanada’da Emlak ve Yatırım Üzerine en merak edilen sorular ve yanıtları;

Kanada’da ev almak için vatandaş olmak gerekiyor mu?

Hayır, Kanada’da turist olarak da ev alabilirsiniz.

Kanada’da ev almanın vatandaş olmaya ya da oturum izni almaya bir faydası var mı?

Maalesef diğer ülkelerde olduğu gibi Kanada’da ev sahibi olmanızın vatandaşlık ya da oturum izni için herhangi bir artısı yok. Bununla birlikte PR (Permanent Resident) karta başvurduktan sonra vatandaş olabilmeniz için bir adrese ihtiyacınız oluyor. Evinizin olması ya da kiralamış olmanız büyük avantaj.

Kanada’da ev almak akıllıca bir yatırım mı?

Kanada dünya ekonomisinde ilk beşte yer alıyor. İstikrarlı politikası ve güçlü ekonomisi nedeniyle, anı zamanda yüksek eğitim standartları sebebiyle de yıllık 300 bine yakın göç alması konut ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Talep çok fazla. Son 13 yılda özellikle Toronto’da değer artışları yıllık yüzde on beş ile on sekiz arasında. Bu da Kanada’da ev almanın çok karlı bir yatırım olduğunun göstergesi.

Toronto’da mı yoksa Toronto’ya yakın diğer şehirlerde ev almak mı daha avantajlı?

Toronto’daki değer artışı, diğer şehirlerdeki değer artışlarına göre çok daha yüksek. Tabii Toronto’da evler diğer şehirlere göre daha pahalı. Emlak alım satım vergisi diğer şehirlerde bir kere ödenirken Toronto’da iki kere ödeniyor. Bunun karşılığında Toronto’daki ev fiyatları son 13 yılda yıllık %10-%15 artarken diğer şehirlerde %6-%8oluyor. Yani en başta fazla ödüyorsunuz ama değer artışına baktığınız zaman kesinlikle Toronto’da ev almak çok daha iyi bir yatırım. Toronto’daki üniversitelerin çok fazla tercih edilmesi, büyük hastanelerin burada olması da önemli bir etken tabii.

Kanada’da ev çeşitleri neler?

  • Kondo: Türkiye’de akıllı ev de denilen apartman daireleri. Genelde binaya ait yüzme havuzu, spor salonu, kapalı otoparkı oluyor.
  • Kondo town house: Bahçeli, bitişik, katlı residence tarzı daireler
  • Semi-detached house: İkiz villalar
  • Detached house:Tek villa

Kanada’da ev fiyatları nedir?

Fiyatlar çok değişken. Evin yerine göre ve cinsine göre değişiyor. Şehir merkezinde 1 odalı stüdyo daire 300 bin dolardan başlıyor, 2 odalı evler 700 bin dolardan 1 milyon dolara kadar çıkıyor. Toronto’ya bir saat uzaklıkta aynı tarz evi 300 bin dolara bulabilirsiniz.

Yabancılar ev satın alırken ayrıca bir vergi ödüyor mu?

Geçtiğimiz Nisan ayında yabancılara yönelik uygulanan %15 miktarında vergi yürürlüğe girdi. Fakat dört yıl içinde PR karta başvururlarsa bu parayı geri alabiliyorlar.

Toronto’da yatırım için en iyi bölgeler hangileridir?

Toronto’nun merkezi yani downtown, üniversitelere ve okullara yakın olması sebebiyle çok talep gören bir bölge. Midtown, Rosedale, Forrest Hill, High Park civarı da tercih edilebilir.

Kanada’da turistlerin ev alma şartları nelerdir?

%35 ön ödeme yapmak şartıyla ev alabilirler. Kredilendirme ise sadece Kanada’da yapılır. Türkiye’den yapılamaz.

Kanada’da ev almak için mortgage koşulları nelerdir?

Yatırım için ev alacak bir kişi, 25 ile 30 yıl arasında mortgage alabilir ve aylık ödemeleri çok düşük olur. Yaklaşık olarak 100 bin dolarlık ev aldığınızda 500 dolar mortgage ödersiniz. 400 bin dolarlık bir ev alsanız bunun 100 bin doları peşinat olarak yatırılsa 300 bin mortgage alırsınız ve aylık ödemesi 1500 dolar olur. Bu rakam da zaten minimum kiraya vereceğiniz rakamdır. Yani ev satın almak oldukça iyi bir yatırımdır.

Mortgage oranları turistler ve Kanada vatandaşları için aynı oranda mı?

Turistler de diğer vatandaşlarla aynı oranı ödüyor. %3 ortalama şu anda. Türkiye’de bu rakam çok daha yüksek, %12 gibi.

Ev kiralamanın şartları nelerdir? Ev kiraları yaklaşık olarak nedir?

Ev kiralamak için turist olan kişinin kredi skorlarına bakılıyor, referans isteniyor. Eğer bunlar yoksa 6 aylık ya da 1 yıllık kira ücreti peşin olarak istenebiliyor.

Toronto merkezde bir odalı daireler 1800-2000 dolar arası, 2 odalı daireler 2500-3500 arası değişiyor.

Çocuklar için okul seçimi yaparken önce hangisi dikkate alınmalı? Evi seçip okul bakmak mı, okulu seçip ev bakmak mı?

 Önce çocuğunuzun gideceği okulu seçip sonra ev bakmanız en doğrusu. Yanyana iki evden birinin çocuğu A okuluna giderken diğeri B okuluna gidebiliyor. Kapı numarası bile çok önemli.

Toronto’da en çok tercih edilen devlet okulları hangi bölgelerde yer alıyor?

 Young&Eglington, Midtown, North York, Rosedale, Forrest Hill bunlardan bazıları. Tabii bu bölgeler fiyat olarak da çok yüksek. Bu bölgelerde kondo bulmak da mümkün. Kondodaki çocuk da villadaki çocuk da aynı devlet okuluna gidiyor.

Kanada’da ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

 – Çalışacağınız emlakçının referanslarına çok iyi bakın. Daha önceden çalıştığı kişiler, firmalar çok önemli.

– Ev alırken mutlaka o bölgede diğer satılmış evlerin son üç aylık satış fiyatlarını isteyin. Emlakçınız bunu size vermek zorunda.

– Ev alırken ya da satarken avukatınız tüm yasal işlemleri sizin adınıza gerçekleştirir. Evin kapanışı denilen Türkiye’den farklı bir sistem var ki, bu süreç 2 ay gibi bir sürede gerçekleşir. Tüm kapanış işlemlerini, para nakil işlemlerini sizin adınıza avukat yapar. Avukata evin değeri doğrultusunda, eğer mortgage kullanırsanız 1500-1800 dolar arası bir ödeme yaparsınız.

– İyi bir bölgeden ev almanız yatırım açısından çok önemlidir.

– Ev alırken ya da kiralarken emlakçıya bir para ödemezsiniz.

– Bir emlakçıyla çalışmanız ve anlaşmanız sizin için önemlidir. Bu anlaşma sizi koruma amaçlıdır.

Kanada’da ev almak için avantajlı başka yol var mı?

Yatırım yapmak için en avantajlı yollardan birisi de residence VIP satışlardır. Yani projeden yatırım. VIP satışları 1 günlük satışlardır ve yaklaşık 2-3 yıl sonra bitecek projelerdir. Büyük müteahhitler büyük emlak şirketleriyle anlaşıp 1 günlük satış düzenlerler ve fiyatlar çok uygun olur. Bir günlük satıştan sonra evin değerinde bir anda artış olur. Bu satışları yapacak müteahhitin referansının çok iyi olması gerekir.

Ev alırken www.realtor.ca ve www.mls.ca sitelerinden ev çeşitleri ve fiyatlarını görebilirsiniz.

Bu projeleri takip için ya da Kanada’da emlak ve yatırım hakkındaki tüm sorularınız için www.filizsurer.com

surerfiliz@gmail.com ile iletişime geçebilir ya da

https://www.facebook.com/filizsurerkul sayfasını takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz