Ukrayna’nın En Şirin 5 Köyü

1

Vizesiz olmasının dışında Ukrayna’ya çipli kimlikle girilebiliyor oluşu son dönemde Ukrayna turları ile  gezenlerin sayısında ciddi artış olmasını sağladı. Bu nedenle de Ukrayna’nın büyük şehirleri kadar küçük köylerini görme fırsatı da Türkler’in tercih ettiği Ukrayna gezisi destinasyonları arasına girdi.

Turistlerin yoğun kalabalığından uzak, Avrupa’nın en şirin ve göz alıcı köylerini keşfetmek istiyorsanız sizi Ukrayna’nın minik köylerine davet ediyorum. Ukrayna’nın köyleri tam da filmlerden fırlamış gibi görünüyor. Yemyeşil doğası, lezzetli yemekleri ve büyülü manzarasıyla kendinizi keyifli bir masalın içinde gibi hissedebilirsiniz. Ukrayna’nın köyleri kış mevsiminde soğuk hatta karlı olabiliyor. Yaz mevsiminde daha rahat gezebileceğiniz bu köyler, Ukrayna’nın gizli kalmış sırlarından biri. Ukrayna’nın gerçek kültürünü görmek, güleryüzlü insanlarıyla tanışmak için turistik şehirler yerine yöresel köylerine gitmelisiniz. Ukrayna köyleri arasında en şirin olanlarını sizler için yazdım.

Bakalım hangisi sizin başınızı döndürecek?

Kolochava

Ukrayna’nın en şirin köylerinin başında Kolochava geliyor. The Tereblya Nehri’nin kıyısında yer alan bu köy Ukrayna’nın en uzun köylerinden biri. 15 km uzunluğundaki bu köyde turist görmek neredeyse imkansız. Köylülerin doğal ve yöresel hayatlarını gözlemlemek isterseniz bu göz alıcı köye mutlaka uğramalısınız. Tarihi 1463 yılına dayanan bu köyde bolca mineral su kaynakları bulunuyor. Ukrayna’nın en lezzetli yemeklerini yiyebileceğiniz Kolochava Köyü’nde güler yüzle ağırlanacağınıza emin olun. Kolochava Köyü’ne gelirken yanınızda Ukraynaca veya Rusça konuşabilen birini almakta yarar var çünkü bu köyde İngilizce konuşabilen birini bulmak zor olabilir. Ukrayna kasabalarıher ne kadar gelişmiş olsalar da İngilizce pek yaygın olmayabiliyor.

Dzembronya

Bulutların üzerinde huzur dolacağınız bir tatil arayışındaysanız yolunuzu mutlaka Dzembronya Köyü’ne çevirmelisiniz. Ukrayna’nın en yüksek dağlarından birinde konumlanan bu köy doğal güzellikleriyle ünlü. Yemyeşil doğası, tertemiz havası ve candan insanlarıyla bu köy daha önce gördüğünüz köylere pek benzemiyor. Dzembronya Köyü’nün tek bir zorlayıcı tarafı var o da ulaşımı. Buraya toplu taşıma araçlarıyla gelmek mümkün değil. Carpathians Dağları’nda yer alan bu köye ulaşmak için araç kiralayabilir veya şehir merkezinden taksiye binebilirsiniz. Ukrayna turu yaparken araba kiralamak sizler için en konforlu ve ekonomik seçeneklerden biri olabilir. Özellikle ailenizle veya arkadaşlarınızla tatile çıkıyorsanız araç kiralamak kimi zaman toplu taşıma kullanmaktan daha ekonomik olabiliyor.

Synevir

Ukrayna’nın mutlaka görülmesi gereken güzelliklerinden biri Synevir Gölü. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu göle yakın bir yerde yer alan Synevir Köyü dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip. Masmavi gölün yansımasıyla renklenen bu köy, hafta sonu kaçamakları için ideal bir yer. 1,145 metre yükseklikte yer alan bu köyde uyandığınızda dağ manzarası ve göl manzarasının birleşimi görebilir, büyüleyici bulutlara bakarak hayallere dalabilirsiniz. Synevir Köyü’nde kalabileceğiniz pansiyon ve otel gibi seçenekler mevcut. Buraya geldiğinizde Ukrayna’nın yöresel lezzetlerin tadına bakmadan dönmemelisiniz. Son olarak köyün biraz dışında bulunan Ulusal Doğal Park’ı mutlaka görmeli, göz alıcı manzarasının fotoğrafını çekerek anı ölümsüzleştirmelisiniz.

Braha

Dniester Nehri’nin yanındaki Braha Köyü mavinin ve yeşilin tam birleştiği yerde bulunuyor. Braha Köyü’nde yapılacak en güzel aktivitelerden biri sandal kiralayıp nehri turlamak olacak. Ukrayna turları arasında karşınıza çok fazla denizde veya nehirde yapılacak aktivite çıkmasa da Braha Köyü istisna sayılabilir. Özellikle yaz aylarında bu köyü ziyaret ediyorsanız Dniester Nehri’nin kıyısında piknik yapmalı ve buradaki sandal turlarına katılmalısınız. Braha Köyü’ne adımınızı atar atmaz ömrünüzün uzadığını hissedecek, tertemiz havayla dolup taşacaksınız. Ailenizle farklı kültürleri görmek aynı zamanda doğa tatili yapmak isterseniz Braha Köyü’nü görmenizi tavsiye ediyoruz. Köy merkezinde bulunan pansiyonlarda ekonomik fiyatlara konaklayabilir, hayatınızın en huzur dolu uykusunu çekebilirsiniz.

Kvasy

İhtişamlı dağların arasında yer alan ufacık bir köy olan Kvasy Köyü sanki yıllar öncesinde geçen bir masal köyünü andırıyor. Bu köyde yüksek apartman görmek, trafik görmek imkansız. Doğanın her türlü nimetini sunduğu bu köy turistlerin de en yeni keşiflerinden biri. Bahar veya yaz aylarında bu köyü ziyaret ederek buradaki köylülerle sohbet edebilir, sıcak havanın tadını dağlarda çıkarabilirsiniz. Eğer uzun yürüyüşler yapmayı seviyor, doğanın içinde kaybolmak istiyorsanız Kvasy Köyü sizin için doğru bir tercih olacak. Eğer buraya kış ayında gelirseniz bu köyün hemen yakınında bulunan Drahobrat kayak merkezini de ziyaret etmeyi unutmayın. Doğu Avrupa’nın en popüler kayak merkezlerinden bu Drahobrat’da eğlenceli bir kış tatili geçirebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz