Phuket’te Görülecek Yerler

0

Phuket’te ada turlarından vaktiniz kalırsa ya da hava denize girmek için pek de iç açıcı değilse işte size Phuket’te görülecek yerler ve yapılacaklar listesi;

1- Big Buddha: Phuket’in en yüksek noktası olan Chalong tepesinde bulunan Big Buddha’nın yapımına 2002 yılında başlanmış ve 2008’de devlet desteği ile kaba inşaatı bitmiş. 2008 yılından bugüne kadar da bağışlarla hala yapımı devam eden Big Buddha 45 metre yüksekliğinde ve dış yüzeyi beyaz mermer ile kaplı. Her bir mermer parçası halkın desteğiyle eklenmiş. Phuket’in güneyinden her yerden görülebilecek bu dev yapı 135 ton ağırlığında.

Hemen bahçesinde satılan küçük mermerlerden satın alıp isminizi yazdığınızda sizin de Büyük Buddha heykelinin yapımına bir katkınız oluyor. Ben mermer satın almadım ama Budist rahiplerin okuyup üflediği dilek bilekliklerinden taktım koluma. Güya bileklik kendiliğinden düşünce dileğiniz gerçekleşiyormuş. Benim bileklik üçüncü gün düştü ama yirmi gün oldu hala dilekten haber yok. Big Buddha Phuket’te görülecek yerlerden velhasıl, özellikle manzarası muhteşem.

2- Chalong Tapınağı: Phuket’teki 29 tapınağın en önemlisi ve en çok ziyaret edileni. Tapınağın kurucuları Luanp Pho Chuang ve Luang Pho Cham 1876’daki Çin işgaline karşı direnişi örgütleyen ülke tarihinde saygı duyulan iki önemli isim. Üç kat olarak tasarlanan binanın içindeki 36 altın heykel en ilgi çekenlerden. Mermer zemin, süslemeler ve Tayland mimarisini görmek için bile gidilebilecek yerlerden.

3- Fil Safari: Önerir miyim kesinlikle hayır ama filleri yakından görmek ve yine de bu deneyimi yaşamak isteyenler için Phuket’te yapılacaklardan. Daha önce Hindistan’da fil üzerinde Agra Kalesi’ne çıkmıştım. Gerçekten kendimi çok kötü hissetmiş ve bir daha binmemeye karar vermiştim. Phuket’e gelince kızım çok merak etti ve onu tek bırakmamak için ikinci kez deneyimledim. Fillerin günde belirli saat aralıklarında dinlendirildikleri, iyi bakıldıkları söylense de üstlerine konulan tahta oturaklara bindiğinizde bunun hiç de eğlenceli bir yanı olmadığını anlıyorsunuz. Fillerle yürümek, fotoğraf çektirmek ya da en azından bir kez bu safariyi yapmak isteyenler için değişik bir alternatif.

Safariye giderken fillerle fotoğraf çektirmek için küçük alanlar var. Buralarda durabilir ve filleri besleyebilirsiniz. Dikkat edin her an üzerinize su püskürtebilir yavru filler.

4-  Wang Talang Mücevher: Takı ve değerli taş merakınız varsa Tayland değil dünyanın en büyük değerli taş fabrikalarından ve mağazalarından biri olan Wang Talang hoşunuza gidecektir. Ayrıca organik ürünler ve hediyelik eşya mağazası da oldukça zengin.

5- Kaplan Çiftliği – Tiger Kingdom: Phuket’teki bu kaplan bakım merkezi en çok ziyaret edilen yerlerden. Öyle ya hayatınızda kaç kere bir kaplanı sevme şansınız olur? Girişte görevliler tarafından çok detaylı bir açıklama yapılıyor. Kaplanlar küçük, orta ve büyük olmak üzere sınıflandırılmışlar. Gerçi küçük ile büyük arasında sadece 6-7 yaş fark var. Daha önce Afrika’da doğal yaşam alanlarında yakından görme – araç içinden – fırsatı bulduğum kaplanlarla bu kadar yakın olmak beni heyecanlandırmadı desem yalan olur. Küçük olanlar üst tarafı kapalı alanda tutuluyor, büyük olanlar ise açık alanda geziyor. Biz Duru ile küçük olana yönlendirildik ve ilk girdiğimizde ikimiz de ne yapacağımızı şaşırdık. Görevlinin yönlendirmesiyle arkadan yaklaşıp yavaşça sevmeye başladığımızda kalbimiz çıkacak gibiydi. Ne olursa olsun bu bir kaplan! dedik ve yavaşça kapıya doğru süzüldük.

6- Masaj: Sadece masaj için Tayland’a gidilir diyenlere şaşıyordum ta ki Phuket’te masaj yaptırana kadar. İster tüm vücut, ister sadece ayak ve bacak, ister sırt, ne olursa olsun bir kere bile olsun masaj keyfini yaşamadan dönmeyin. Bali seyahatimizde de masaj almıştık ama buradaki kadar etkili değildi. Phuket’te her yer masaj salonu ve önlerinde sizi davet eden son derece seksi görünümlü kızlar. Aklınızda yoksa bile içinizden bir istek başlıyor sizi dürtmeye. Bazı masajların sonunda mutlu son seçeneği de mevcut, artık mutlu son ne demek hayal gücünüze bırakıyorum. Otellerde, alışveriş merkezlerinde, sokak aralarında, deniz kenarında kısacası masaj her yerde. Yalnız çok dikkat edin, hijyenik olmayan da çok fazla.

7- Simon Kabare: Phuket akşamları zaten çok eğlenceli, şova gitmeye hiç gerek yok ama mutlaka özel bir gösteri izlemek isterseniz 25 yıldır sahnelenen Phuket Simon Cabaret bir seçenek olabilir. Ladyboy dedikleri travestilerin 75 dakika boyunca sahnede çok değişik gösteriler yaptığı şov oldukça renkli. Bu kadar güzel erkek nasıl olunuyor şaşırmadan edemiyorsunuz. Hatta bazılarının kesinlikle kadın olduğunu düşünseniz de hepsinin erkek olduğu konusunda çok netler.

8 – Big Bee Farm – Bal Çiftliği: Doğal bal ve bal ürünleri almak, propolis hakkında bilgi edinmek ve çok güzel bir bahçede doğanın keyfini yaşamak istiyorsanız bal çiftliğine gidebilirsiniz. Ben daha önce bu tarz çiftliklere çok gittiğim için ve son zamanlarda da arılar konusunda epey araştırma yaptığım için çok fazla keyif aldım diyemem, tekrar oldu benim için ama özellikle çocuklar için farklı bir deneyim olacaktır.

10 – Naka Gece Pazarı : Sadece Cumartesi ve Pazar günleri akşam 22:00’ye kadar açık olan bu pazarda yok yok. Kıyafet, ayakkabı, hediyelik eşya, Tayland’a özgü el yapımı ürünler. İncik boncuk, pazar gezmesi sevenler için oldukça renkli. Yemek bölümü de çok zengin. Yöresel tatlar, deniz mahsülleri, sushi, değişik tropik meyveler, tatlılar…İnsan her şeyi yemek istiyor. Daha önce de yazdığım gibi sokak lezzetlerini tatmaktan hiç korkmayın, son derece temiz ve güvenilir.

9 – Patong Sunset View Restaurant – Gün batımı için şahane bir restoran. Manzara enfes, yemekler şahane. Tuk tuk ile gitmek zor çünkü oldukça yüksekte. Mutlaka taksi ile gidin. Güneşin batışı çok güzel ama mutlaka rezervasyon gerekiyor.

Phuket’teki diğer turlarımız gibi şehir turu için de C Plus Andaman Travel, Can Çağlar Yılmaz ile çalıştık. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz